AnaSayfa / Eğitim Şart / 1 Nisan İle İlgili Kompozisyon

1 Nisan İle İlgili Kompozisyon

1 Nisan günü insanların birbirlerine şaka yaptığı bir ‘’şaka günü’’ olarak hafızalarda yer etmiş bir gündür.

1564 senesinin 1 Nisan’ından beri şaka etkinlikleri yapılır. Bunun sebebi ise Fransızların takvimine göre 1564 senesine kadar yeni yılın başı yani ilk ayı Nisan olarak kabul edilirmiş.

Yani Fransız’ların yeni yılı 1 Nisan’da olurmuş. Yeni bir yasa ile birlikte yeni yılın 1 Ocak olarak değiştirmesine karşı tepki veren ve kabul etmeyen Fransız’lara halk çeşitli şakalar yapmaya başlamışlar.

Yeni yıl başını kabul etmeyip eski düzen devam eden ve kutlamlar yapanlara tepki olarak bu gün ‘’ aptallar günü’’ olarak çeşitli şakalarla kutlanılırmış.

Eski zamanlarda daha abartılı ve eğlenceli şakalar yapılsa da günümüzde dozu fazla kaçırmadan azami şakalarla bu güne dair etkinlikler yapılmaktadır.

Fransız’lar yaptıkları şakalara ise Poisson D’avril yani Nisan Balığı ismini vermişlerdir.

Fransızların kültürlerinin bir parçası haline getirip hala kutladığı bu özel gün tüm dünyada kutlanıp çeşitli etkinliklerle hatta toplu şakalarla süslenen bir gündür.

Ülkemizde de birçok insan birbirine 1 Nisan şakası yapmaktadır. Aslında bizim kültürümüzle hiçbir alakası olmayan bu günün şaka etkinlikleri de eğlence amaçlı yapılan şakalarla ülkemizde de var olan bir gündür.

İnsanları güldürmek ve eğlendirmek için iyi bir fırsat olan bu günü biraz gülümsemek ve hoş zaman geçirmek için bizler de kutluyoruz.

Gülmek ve eğlenmek için bir bahane, bir eğlence sebebi olan bu günde yaşlı çocuk demeden çeşitli şakalarla birbirimizi eğlendirmeye ve hayattan keyif almaya çalışıyoruz.

Siz de eğer şimdiye kadar hiç yapmasıysanız bir 1 Nisan gününde sevdiklerinize birbirinden komik şakalar yapıp onları ve kendinizi eğlendirebilir ve inanılmaz harika zaman geçirebilirsiniz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir