AnaSayfa / Eğitim Şart / 10 Kasım İle İlgili Kompozisyon

10 Kasım İle İlgili Kompozisyon

Ata’mızı Kaybettiğimiz Gün 10 Kasım
Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 1938 senesinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini 10 Kasım günü yummuştur.

Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk anısına ölüm yıldönümünden bu yana her sene 10 Kasım gününde anma ve saygı töreni düzenlenir.

Mustafa Kemal Atatürk’in ölüm saati olan 09:05’te ülkedeki ve dış temsilciliklerdeki tüm Türk Bayrakları yarıya indirilir.

Sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası’ndaki bayraklar yarıya indirilmez. 10 Kasım’dan 16 Kasım’a kadar Atatürk Haftası adı altında çeşitli anma törenleri, film gösterimleri, radyo kanallarında Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi sesiyle konuşmaları yayınlanır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naşı Anıtkabir’de bulunmaktadır.

Türk milletinin kurtarıcısı ve halkın birleşmesinin arkasındaki mükemmel beyin Mustafa Kemal Atatürk milletimize egemenliği ve bağımsızlığı tekrar eline alma fırsatını tanıyan yüce bir insandır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini Mustafa Kemal Atatürk atmıştır. Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Anadolu kongre meclisleri toplantıları, halkın gizli örgütlenmesi ve yabancı mihraklara karşı dik duruş sayesinde milletimizin egemenliği tekrar kazanılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde şu an bulunduğumuz konumda yaşayabiliyor ve şu an onun eseri gençler olarak hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz.

Her Türk vatandaşının bu yüce insana gereken değeri verip çocuklarına Atatürk sevgisini aşılaması ve Mustafa Kemal Atatürk’ün sahip olduğu bilincin ve zekanın eseri bir Cumhuriyet’in çocukları olduğumuzu unutmaması gerekir.

Her sene 10 Kasım günü Ata’mızın naşının bulunduğu Anıtkabir binlerce misafiri ağırlar. Ata’mızın naşının başına çiçekler koyup ziyaretçi defterinde duygu ve düşüncelerini paylaşan insanlar bir ulusal liderin ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen ne kadar çok sevilebileceğinin bir göstergesidir.

Mustafa Kemal Atatürk bütün dünyada oldukça çok sevilen, tüm dünya çocuklarına bir bayram hediye eden ve herkesin gıpta ettiği bir liderdi.

Her sene 10 Kasım günlerinde saygıyla ve özlemle Ata’mızı anmaya yüzyıllar boyunca devam edeceğiz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir