AnaSayfa / Eğitim Şart / 18 Mart İle İlgili Kompozisyon

18 Mart İle İlgili Kompozisyon

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü
Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri’nin İstanbul’u denizden fethetmek amacıyla Çanakkale’de Türk Ordusuyla olan savaşı Çanakkale Savaşı olarak geçer.

Çanakkale Savaşı bizim için bir zafer, bir gururdur. Her sene 18 Mart günü Çanakkale şehitleri anılır ve törenler düzenlenir.

Çanakkale ruhunun yaşatılabilmesi ve o zamanların anlaşılabilmesi için etkinlikler ve programlar düzenlenir.

Çanakkale zaferi oldukça imkansız görünen ve imkansızlıklar içinde bir savaşa sürüklenmiş genç Türk’lerin azim ve inançlarının sonunda haklı bir galibiyet elde etmesiyle sonuçlanmıştır.

Savaşta 60 bine yakın şehit verilmiştir. Çanakkale Savaşı İtilaf Devletlerinin deniz yoluyla İstanbul’u fethetme amacı güttükleri için oldukça önemli ve kilit bir cephede geçen savaştır.

Çanakkale Savaşı kaybedilseydi ya da Çanakkale Cephesi düşseydi bugün bu konumda yani egemenliğimizin elimizde olduğu bir konumda olamazdık.

Çanakkale Savaşı’nın önemi ucunda tüm ülkenin bağımsızlığına bağlı olmasından gelir.

Çanakkale Savaşı’nda birçok Anzak ve Britanyalı askerin de naşı bulunmaktadır. Onlar içinde mezarların hazırlandığı anıtlar bulunmaktadır. Her sene 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma günü adı altında şehitlerle ilgili programlar yapılır.

Çanakkale Savaşı ayakkabısı bile olmayan 12 yaşında çocukların bile egemenlik için mücadele ettiği ve oldukça çetin geçmiş bir savaştır. İnançla ve dualarla kazanılmış, milli bir gurur kaynağıdır. O dönemlerden kalma bir savaş günlüğünde yakşalık onbeş gün tek öğün yarım ekmekle askerlerin günlerini geçirdiklerini ve hoşaftan başka yiyecek hiçbir şeylerinin olmadığını yazar. Bu kadar imkansızlıklar içinde kazanılmış bir savaş ve aslında tekrar kazanılmış bir devletin çocuklarıyız. Cumhuriyet’imizin kurulmasındaki en büyük etmenler kesinlikle Çanakkale Zaferi’dir. Çanakkale Zaferi hem İtilaf Devletleri’nin Rusya’ya giden yolunu kesmiş, hem de İstanbul’u kesin bir korumaya almış bir zaferdir.  Her sene 18 Mart günü şehitlerimizi rahmetle anıyor ve mezarlarını ziyarete gidiyoruz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir