AnaSayfa / Eğitim Şart / 19 Mayıs İle İlgili Kompozisyon

19 Mayıs İle İlgili Kompozisyon

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs 1919 senesinde Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk İtilaf Devletleri’nin işgali altında olan vatanımızı kurtarabilmek, milli bilinci uyandırabilmek, bir birlik ve beraberliğin doğmasını sağlayabilmek amacıyla Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak basmıştır.

Bu gün Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilir. Aslında ilk başta sadece Atatürk’ü anma günü olarak geçen 19 Mayıs günü Fenerbahçe ve Beşiktaşlı binlerce futbolcunun sahada gösteriler ve kutlamalar yapması sonucunda Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması talep edilmiştir.

Bu istek de meclis tarafından ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından kabul edilince 19 Mayıs günü artık Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak anılmaya başlamıştır.

19 Mayıs kutlamaları ise oldukça güzel ve eğlenceli kutlamalardır. ‘’gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına’’ yazılı bir ‘’Sevgi Bayrağı’’ ilk olarak iskeleden başlayan gösterilerle Samsun Valisi’ne temsil edilir.

Samsun’dan yola çıkılarak Ankara’ya kadar genç atletler bayrağı Cumhurbaşkanı’na teslim ederler.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri her sene bütün ilkokul, ortaokul ve liselerde, bütün illerde kutlanan önemli bir gün halindeydi.

Daha sonradan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları soğuk hava bahane gösterilerek Ankara dışında kutlanmamaya başladı.

Yine de Türk halkı için önemini yitirmeyen ve hala milli mücadelemizin başladığı gün olduğu için bizim için çok önemli olan bir gün olarak kalmıştır ve kalacaktır.

Bu önemli günün, milli mücadelenin doğum gününün gençlere adanması ise Türk gençlerini oldukça gururlandıran ve mutlu eden bir durumdur.

19 Mayıs bilinci, günün önemi ve yaşanılan kurtuluş mücadelesi her Türk gencinin bilmesi gereken ve asla unutmaması gereken zor ama oldukça kıymetli zamanlardır.

Milli bilincin en yoğun yaşandığı o dönemlerin aklımızda yer etmesi ve unutulmaması gerekir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir