AnaSayfa / Eğitim Şart / Ahilik Haftası İle İlgili Yazı Kısa

Ahilik Haftası İle İlgili Yazı Kısa

Ahilik Kültürü Asırlardır Devam Eden Gelenektir
Ahilik Kültürü Haftası her yıl 08 Ekim-12 Ekim tarihleri arasında kutlanır. Tarihimizde yeri büyük olan Ahilik Anadolu Selçuklu zamanından, Osmanlı Dönemine kadar devam etmiş ve bugünlere kadar gelmiş mirastır.

Her şehirde bulunan esnaf, işyeri sahibi, üretim sahipleri ve zanaatkarların oluşturduğu ortak meslek örgütleri bütünüdür. Esnaf ve ticaret odalarına benzerlik gösteren ahilik daha kapsamlıdır.

Ahilik, kendilerine ait değerleri olan, etkin denetim işlevi gören standartlar oluşturan örgütler bütünü olarak ele alınabilir.

Ahilik kelime anlamı Arapça kardeşim anlamına gelen Ahi kelimesinden gelir. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli boyutunu oluşturan Ahilik dürüstlüğün sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın bileşimidir.

Ahilik, işçinin, çalışanın üretenin namuslu kazancın ve ticaretini adil yönetimin simgesidir. Ahiliğin temel ilkesi halka dönük kurum olmasıdır.

Kendi ticaret çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmadan mutluluğu halka hizmet etmekte aramaktır. Ahiliğin diğer ilkesi de bir işte olgunluk kazandıktan sonra onu altta bulunan kişilere öğretmektir.

Öğreticiye candan bağlanarak sanatı, sağlam ahlaki ve mesleki temellere oturmaktır.

Ahilik geleneğine göre ahin kişinin alnı açık olmalıdır. Eli açık, cömert ve yardımsever olmalıdır. Sofrası her zaman açık ve nesi varsa misafiriyle paylaşan kişiler olmalıdır.

Dilini her türlü yalandan, gıybetten dedikodudan ve haramdan bağlamalıdır. Gözü ayıp aramamalı ve elini haramdan çekmelidir.

Güzel ilkelerle var olan Ahilik Osmanlı döneminde lonca gedik kuruluşları, cumhuriyetin kuruluşundan sonra esnaf teşkilatları yasal düzenlemelerle çalışmalarına devam etmiştir.

Esnafın ve çalışan kesimin sosyal güvenlikleri devletin sosyal güvenlik kurumları aracılığıyla karşılanmaktadır. Esnafın ve çalışanın hakları Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleriyle korunmaktadır.

Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerden yararlanmakta sevgi, dostluk, adalet, dayanışma gibi değerlere önem vererek çalışılmaktadır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir