AnaSayfa / Biyografi / Ali kuşçu hayatı kısaca bilgi ve özet

Ali kuşçu hayatı kısaca bilgi ve özet

Ali kuşçu hayatı hakkında kısa bilgiyi sayfamızda bulabilirsiniz…

Semerkant’ta dünyaya gelen Ali Kuşçu’nun gerçek ismi Ali Bin Muhammed’dir. 1403 yılında doğmuştur. Türk Matematikçi ve Gökbilimci olarak bilinir.

Timur Devleti zamanında Uluğ Bey’in kuşcusu olduğundan dolayı kendisine ‘’ Ali Kuşçu’ lakabı verilmiştir. 15. Yüzyılda yaşayan bir bilim adamıdır.

Astronomi ve Matematik eğitimini Muinuddin Kaşi, Bursalı Kadizade Rumi ve Giyaseddin Cemşid’den almıştır.

Eğitiminin devamı için Kirman’a gitti ve orada ders görmeye başladı ardından  Şerh-i Tecrid ile Eşkal-i Kamer isimlerinde eserler yazmıştır.

Eğitimini tamamlayan Ali Kuşçu, Uluğ beyin yanına döner ve onun yardımcısı olur.

Ayrıca rasathane müdürü olmuştur.

Akkoyunlu hükümdarı olan Uzun Hasan’a hacca gitmek istediğini belirtmiş, Hükümdar onun bu isteğini geri çevirmeyerek, hatta hac görevinin devlet görevinden daha önemli olduğunu söylemiş.

Ali kuşçu, Osmanlı devleti ile barış görüşmelerinde akıl hocalığı yapmıştır ardından 2. Mehmed onu İstanbul’a davet etmiş, Ayasofya medresesi müderrisi yapmıştır.

16 Aralık 1474 senesinde İstanbul’da ölmüştür.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Hz. Yusuf’un hayatının kısaca özeti

Hazreti Yakup aleyhisselamın oğlu Hazreti Yusuf, Kardeşleri tarafından aşırı derecede kıskanılırdı. Bu sebeple; Onu kuyuya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir