AnaSayfa / Dini / Allah’ın sıfatları kısa anlamları (Zati Ve Subuti)

Allah’ın sıfatları kısa anlamları (Zati Ve Subuti)

Allah’ın sıfatları ( Zati Ve Subuti) anlamlarıyla birlikte nelerdir? Kısaca Bilgi
Biz insanlar hayattayken yüce rabbimizin zatını kavramayı bırakın, tam layıkıyla anlayamayız ki; Zaten sınırlı vasıf ve özelliklerle yaratılmışız.

Sınırsız ve aynı zamanda sonsuz olan Allah’a ihata edemeyiz bu yüzden onu kendisine verilen cüzi vasıflar ile anlayabiliriz. Sıfat; Rabbimizi bize tanıtan ve onun büyüklerini anlatan özelliklerdir

Allah’ın sıfatları iki guruba ayrılır.  ( İslam bilimine göre)

  1. ilahi sıfatlar
  2. Zati ve Subuti sıfatlar

Allah’ın zati sıfatları Kısaca Anlamları

Bu sıfatlar sadece Rabbimizin kendi zatına mahsus olan ve insanlar için kullanılmaması gereken sıfatlardır. Sadece Allah’a özel olan sıfatlardır.

Vücud: Allah var olmak için başka hiçbir varlığa kesinlikle ihtiyaç duymaz. Alla vardır ve yokluğu düşünülemez

Kıdem: Allah sonradan meydana gelen bir varlık olmadığı gibi aynı zamanda onun varlığının başlangıcı kesinlikle yoktur. Hiçbir varlık, nesne vb.. yokken sadece Allah vardı.

Beka:  Allah her zaman bakidir ve onun varlığının sonu kesinlikl yoktur. Her şey yok olduktan sonra yine Allah’ın varlığı devam edecektir

Vahdaniyet: Allah’ın eşi, benzeri ve ortağı yoktur. Allah Tektir!

Muhalefetün Li’l-havadis: Sonrada var olan hiçbir yaratığa ve varlığa benzemez. O eşsizdir.

Kıyam Binefsihi: Allah’ın varlığının kendisinde olması anlamına gelir.

Allahın subuti sıfatları:

Allah’ın subuti sıfatları 8 tanedir. Benzeri Allah’ın yaratmış olduğu varlıklarda sınırlı, kendisinde ise sınırsız ve sonsuz olarak bulunan sıfatlardır.

Hayat: Allah’ın diri ve canlı olmasıdır. Rabbimiz sonsuz hayat sahibidir.

ilim:  Allah’ın her şeyi bilmesi. Hiçbir şeyin onun bilgisi dışında olmamasıdır. Bizim öğrendiklerimizle Allah’ın bilgisi kıyaslanamaz Rabbimiz her şeyi bilir.

İrade: Allah’ın dilemesi ve istemesidir. O, ‘’ Ol’’ derse hemen olur. İstediği şeyi dilemekte serbesttir. Kudreti sınırsızdır.

Kudret:  Allah’ın gücünün her şeye yeter. Dilediği şeyi yapmaya güç yetirir. Gücü sınırsız ve sonsuzdur.

Semi’:  Allah’ın her şeyi işitmesi demektir. Her konuştuğumuzu her şeyi işitir. Ondan hiçbir söz gizlenemez. Bütün sözleri ve sesleri duyar

Basar:  Allah her şeyi görür, ondan hiçbir şey saklanamaz. Onun görmediği şey yoktur.

Kelâm:  Allah’ın dilediği gibi konuşması rabbimiz dilediği kimseyle dilediği şekilde konuşur. Mesela Kuranı kerim Allah’ın kelamıdır.

Tekvîn: Allah’ın yaratıcı sıfatıdır. Rabbimiz gökte ve yerde ne varsa yaratmıştır. O dilediğini her zaman ve her yerde yaratabilir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir