AnaSayfa / Eğitim Şart / Aristoteles Kimdir Kısaca Bilgi

Aristoteles Kimdir Kısaca Bilgi

Antik Yunan filozofu olan Aristoteles, Batı düşüncesinin en önemli filozoflarından biri sayılır. Gökbilim, fizik, zooloji, ilk felsefe, siyaset, mantık ve biyoloji gibi konularda pek çok eser vermiştir.

Stegaria’da doğan Aristoteles MÖ 322 ve 384 yılları arasında yaşamıştır. Gerek o dönemin, gerekse çağımızın en ünlü filozoflarından biri olmuştur.

Mantık ve Felsefe konularında yazılar yazan filozof, kendisine rehber olarak Platon’u seçmiştir.

Yaşadığı dönemi en doğru şekilde yansıtan Aristoteles, görüşleri ve düşünceleriyle birçok düşünürü kendisine hayran bırakmıştır.

Filozof olma yolunda ilerlemesinde ki en temel kavram, gerçeği bulma düşüncesidir. Çalışmalarını sürdürmüş olduğu pek çok konu; günümüzde matematik, metafizik ve fizik dallarında önemli gelişmeler göstermiştir.

Tıp hekimi bir babanın oğlu olan filozof, Atina’ya gittiği yıllarda Platon’un öğrencisi olma şansını da yakalamıştır.

Palton’un ölümünden sonra Platon’un kurmuş olduğu kursta görev alarak okul yöneticiliği kademesine kadar erişmiştir.

Bir yandan ders vermeye devam etmiş diğer yandan da araştırmalarını sürdürmüştür. Gerçeklerin peşinden giderken ortaya koymuş olduğu görüşler arasında; bir nesnenin ya da varlığın sadece gözümüzle görüp, elimizle tuttuğumuz kadar olduğu bulunmaktadır.

Dünya yaşamının sonsuz olduğu görüşüne sahip olan Aristoteles, mantığı nesnelerde aramıştır. Aynı zamanda insan ruhunun da sonsuz olduğuna inanmakta ve ruhun sürekli olarak vücut değiştirdiğini de savunmaktadır.

Günümüzde halen birçok eseri bulunan Aristoteles eserleri, yaşamış olduğu dönemde kitap olarak basmaya zaman bulamadığı ve ölümünden sonra kitap halini alan eserleriyle doludur.

Birçok el yazmaları, ders notları ve taslak çalışmaları bugünkü eserler için çok iyi bir kaynak olmuştur.

Başlıca eserleri arasında; Analytika Protera, Sophisti-kon Elenkhon, Analytika Hystere, Retorika, Meteorologika, Poetika, Physika et Physikes Akroaseos, Peri Zoon Historia, Ethike Eudemia gibi eserler gelmektedir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir