AnaSayfa / Eğitim Şart / Arşimet Kimdir Kısaca Bilgi

Arşimet Kimdir Kısaca Bilgi

Eski Yunan Fizikçisi ve Matematikçisi olan Arşimet; bilime olan duyarlılığı ile pek çok buluşun sahibi olan bir bilim adamıdır.

Kişisel özellikleri ve çalışmalarıyla bilim adamları arasında öne çıkmıştır. MÖ 287-ay.y 212 İtalya’da doğan bilim adamı; matematikçi, astronom, mühendis ve fizikçi gibi unvanlara sahiptir.

Problem çözmeyi ve araştırmayı seven bir karakteri olan Arşimet; suyun kaldırma kuvvetini bula bilim adamıdır.

Kökeni Grek bir aileden gelen bilim adamı, İskenderiye’de görmüş olduğu eğitim sırasında Euclid geometrisinden fazlasıyla etkilenmiştir.

Kendini tamamen bilim alanları ve matematiğe adayan Arşimet, bilimi çok yönlü olarak ele alan ve mühendislikten matematiğe kadar pek çok alanda çalışmalar gerçekleştiren bir isimdir.

Bilimsel çalışmalarında teknisyenlik özelliği ağır basmaktadır. Matematik alanlarında yapmış olduğu çalışmalarda bu özelliğinin izleri hissedilmektedir.

Ne önemli çalışmaları arasında koni kesitleri ve hidrostatik yer almaktadır. Daire çevresinin çapına oran olan pi sayısını, daire dışına ve içine çizilmiş düzgün çokgenler yardımıyla ortalama yaklaşıklıkla veren bir metot ortaya koymuştur.

Çok büyük olan sayıları kolaylıkla belirtmeye yarayan bir yöntem de bularak Yunan sayı sistemini geliştirdi.

Matematik ve mekanik alanlarında sayısız buluşları olan Arşimet, kuramsal mekaniğin de kurucusudur. ‘‘Bana bir dayanak noktası gösterin dünyayı yerinden oynatayım’’ sözü kendisine aittir. Teorik matematiğin en değerli konu olduğuna inanan bilim adamı, ülkesinde iyi bir matematikçi olarak değil bir mucit olarak tanınmıştır.

Sicilya’yı kuşatan Romalılar, Arşimet’in icadı olan silahlar sebebiyle oldukça büyük kayıplar vermişlerdir. Bunların yanı sıra sonsuz vida, makara, yanan ayna ve hidrolik vida gibi icatları da bulunmaktadır.

Bu icatları genellikle kendi şehrinin savunmasında kullanılmıştır. Arşimet Prensibi adını verdiği ilk buluşu bilim dünyasında birçok buluşa önderlik etmiştir.

Problem çözmeyi oldukça seven Arşimet’in problem çözerken kendisine yaklaşan saldırıyı fark etmemesi sonucunda öldüğü de bir rivayet arasındadır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir