AnaSayfa / Yaşama Dair / Aşırı Halsizlik ve Unutkanlık Neden olur? Bazı Sebepler!

Aşırı Halsizlik ve Unutkanlık Neden olur? Bazı Sebepler!

asiri-halsizlik
Günümüzün en yaygın şikayetlerinden biri olan halsizlik ve unutkanlığın birçok sebebi bulunmaktadır. Günlük rutin işlerin yapılmasını engelleyen ve en ufak işte yorgunluk hissinin gelmesine sebep olan halsizlik insanın enerjisini de düşürmektedir. Unutkanlık ise, hem halsizliğin hem de vücutta eksik olan değerlerin sebep olabileceği bir şikâyettir.

Nedenleri

Unutkanlığa ve aşırı halsizliğe sebep olabilecek birçok sebep bulunmaktadır. En çok bilinen nedenleri, uykunun düzenli olmaması, aşırı uyku ya da uykunun alınmaması, düzensiz beslenmedir.

İkinci olarak, kansızlık, demir, fosfor ve vitamin eksikliği gibi değerlerin düşük olması durumu da olası nedenlerdendir. Aşırı ilaç kullanımı veya belli bir ilacın yan etkileri de unutkanlık ve halsizlik olabilir.

Bazen mevsim geçişlerine duyarlı olan kişilerde de unutkanlık ve halsizlik görülebilmektedir. Bunun sebebi kişinin aşırı duyarlılığı ve kış mevsiminin depresyona uygun bir mevsim olmasıdır.

Kişi tüm bunların farkında ise üstesinden gelebilmesi de mümkün olacaktır. Halsizlik ve unutkanlıktan kurtulmak isteniyorsa öncelikle uyku düzeninin sağlanması gerekmektedir. Halsizlik ve unutkanlık halen devam ediyorsa beslenmeye ve öğünlerin atlanmamasına dikkat edilmeli, aşırı kahve ve çay tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Halsizlik ve yorgunluğun nedenlerini birde uzmanından dinleyelim

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Diş Ağrısı İçin Evde Neler yapılabilir?

• İlk adımda dişlerinizi fırçalayıp ağzın tümünü temizlemekle işe başlayabilirsiniz. Fırçalama ağızdaki bakteri ve asit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir