AnaSayfa / Eğitim Şart / Atasözleri ile ilgili kompozisyonlar

Atasözleri ile ilgili kompozisyonlar

Atasözleri Nasıl Öğrenilir, Oluşur
Türkiye’de atasözleri ve deyimler özellikle de günlük yaşamdan alınan tecrübelerle oluşturulduğu için her zaman dikkat çekecektir.

Ülkemizdeki günlük yaşamın bazı dönemlerde stresli, bazı dönemlerde de toplu halde davranılmasını zorunlu kılan yapısı bulunuyor.

Bunun için de en temel öğütlere dayanılarak, geçmiş tecrübelerle söylenmiş sözler sayesinde adımların atılması gerekiyor.

Zaman içerisinde yazıya geçirilen veya söylene söylene topluluklar arasında özdeyiş haline gelmeyi başarmış olan sözler bulunabilir.

Bunların bazıları genele hitap edecek kadar geniş kitlelere ulaşmamış olsa da, bazıları da her insanın rahatlıkla hatırlayabileceği özelliklere sahiptir.

Atasözleri ve Anlatılmak İstenenler

Atasözlerinin söylenebilmesi için mutlaka belirli bir olay karşısında tecrübe edinilmeli, aynı durumlar hakkında pek çok durumla karşılaşılmış olmalıdır.

Genel geçer olabilmesi ve her zaman için geçerli olabilmesi son derece önemlidir. Örneğin birikim yapmanın önemini anlatan “Damlaya damlaya göl olur” atasözü sayesinde her zaman için aynı sonuç ortaya çıkacaktır.

Zaman içerisinde, halk arasında söylenen şekliyle çar çur edilmeyen paraların biriktirilmesi sayesinde sonrasında rahata erilebilecektir.

Sadece bir anlam çıkarılmak zorunda olunmadığının bilinmesi ve farklı özelliklerine de değinilmesi son derece normaldir.

Anlam kargaşasına yol açmayacak kadar net bir şekilde alıcıya ulaşabiliyor olması, birkaç kelimelik cümleden normalde çok fazla anlam çıkarılabilecekken bunun düşürülmesini sağlıyor.

Ülkemizdeki kullanımda olan atasözlerinin zaman içerisinde kaybolması gibi bir durum söz konusu bile olmamalıdır.

Yazıya geçirilerek her zaman için hem halk ağzında hem de günlük okuma metinlerinde kullanılan yüzlerde özdeyişe rastlanabilir.

En çok bilinenlerin arasında yer alan “Sakla samanı gelir zamanı” atasözüyle birlikte de yine aynı şekilde birikimin öneminden bahsedilmiştir.

Savaşlarla, parayla, sevgiyle, üzüntüyle, kısacası günlük hayatla ilgili her türlü sözden ilham alarak adım atabilirsiniz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir