AnaSayfa / Eğitim Şart / Atatürk haftası ile ilgili yazı kısa

Atatürk haftası ile ilgili yazı kısa

Atatürk’ün Ülkemiz İçin Tartışılmaz Yeri
Ülkenin kurtarıcısı ve Türk Devletinin kurusu Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihinde ölmesinden sonra ilan edilen Atatürk Haftası 10 Kasım gününü de kapsayarak 10-16 Kasım tarihleri arasında devam eder. Atatürk’ün yurt genelinde anıldığı, ilke ve devrimlerinin anlatıldığı, Atatürk’le ilgili programlar ve filmlerin yapıldığı günlerdir.

Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerin amacı Atatürk’ü daha iyi anlamak ve anlatabilmektir.

Gelecek nesle en iyi şekilde kurucumuz Atatürk’ü anlatarak bilinçlenmelerini sağlanır ilke ve devrimleri hakkında paneller düzenlenir ve Atatürk hakkında konuyla alakalı resim ve fotoğraf sergileri açılır.

Atatürk Haftasında amaç bir yas olmasından ziyade felsefesi, devrim ve yaptıklarıyla bahsederek Atatürk’ü anlamak ve eşsiz zekasıyla, güttüğü politikalarıyla tabana yayılmasına çalışılır.

Hafta boyunca Atatürk’e saygı durulunda bulunulur ve anmak ve anlamak için özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilere anlatılır.

Atatürk’ün düşünceleri ve arkasında bıraktığı devrimleri olmadan ülkemizin mevcudiyetini sürdürmesi imkansızdır.

Tüm yurtta saat 10 Kasım saat 9:05 geçe 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulur. Atatürk’ün ölümü üzüntüyle karşılanmış ve her yıl o saatlerde hayat durmuştur.

Kara ve deniz taşıtları oldukları yerde durur ve saygı duruşu bitene dek hareket edilmez. Atatürk’ün ses kayıtları yayınlanır ve televizyonlarda açık oturumlarda Atatürk hakkında konuşmalar yapılır.

Büyük önderimizin fikir ve düşünceleri anlatılır ve veciz sözleri dile getirilerek yeni yetişen nesle aktarılır.

10 Kasım törenlerinde şiirler okunur, düşünceleri okunur ve ölüm yıldönümünde herkes tarafından anılır. Vefatı yurtta büyük hüzünle karşılanan Atatürk Türk ulusu için sonsuza kadar yeri büyüktür ve yeni yetişen nesle Atatürk’ü anlatmakta vatandaşlık görevlerimiz arasındadır.

Ülkemizi esaretten kurtaran, Türk millerinin azmi ve küllerinden yeniden doğmasını sağlayan Atatürk ve arkadaşları Ülkenin gerçek sahipleri Türk milleti olduğuna karar vermiş ve milli mücadeleyi başlatmıştır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir