AnaSayfa / Eğitim Şart / Atatürk’le İlgili Anılar Kısa

Atatürk’le İlgili Anılar Kısa

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk sadece siyasi anlamdaki başarılarıyla değil, aynı zamanda kişiliğinde ön plana çıkan oldukça farklı özellikleriyle de güçlü bir liderdi.

Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk’ün başına gelmiş olan bazı anılar, onun nasıl büyük bir önder olduğunu bir kez daha hatırlamamızı sağlıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün en bilinen anılarından biri de şudur: 30 Ağustos günü muharebe sahasında duran Atatürk, binlerce düşman askerinin cesetlerine göz gezdirdi.

Etrafta neredeyse insandan göz gözü görmüyordu ve ortalıkta savaşın kalıntıları vardı. O esnada Atatürk şu cümleleri sarfetti: “ Bu gördüğünüz manzara insanlık için büyük ayıp.

Ancak kendimizi savunmak için buna mecbur kaldık. Türkler başka bir vatanın toprağında buna teşebbüs dahi etmez.” Tam o esnada ortalıktaki kalıntıların arasında Yunan bayrağını gören Atatürk bayrağın kaldırılmasını istediğini söyledi.

Ardından da: “ her toplum istiklal ister, düşman dahi olsa hürmet etmek gerekir, bayrağı kaldırarak topun üzerine bırakınız” demiştir.

Atatürk’ün en ilginç anılarından biri de mahkemede yaşanmıştır. Mustafa Kemal’e kurulan bir tuzak girişiminin ardından, tuzağı kurmakla suçlanan kişi aynı zamanda Atatürk’ün güvendiği insanlardan biriydi.

Atatürk’e karşı böyle bir ihanette bulunması hem ülkede hem de yurt dışında büyük şaşkınlık yaratırken Atatürk’ün nasıl tepki vereceği merak ediliyordu.

Ancak haberi yokmuş gibi davranan ve konu hakkında açıklama yapmak istemeyen Mustafa Kemal genelde üzüntülü olduğu için konuşulmadığını sananlara ilk kez konu hakkında açıklamasını yaptı.

Açıklama yaptığı esnada, girişimde bulunulan adam kanıt yetersizliğinden aklanmıştır ve Mustafa Kemaş: “ Suça yeltenme unsurları vardır fakat yargıç inanacak kadar kanıt bulamadığından sanık salınmak zorunda kalmıştır” şeklinde konuştur ve konu hakkında bir daha yorum yapmadı.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir