AnaSayfa / Eğitim Şart / Atatürk’ün kısaca hayatı ( Özeti)

Atatürk’ün kısaca hayatı ( Özeti)

Atatürk’ün kısaca hayatı Özet
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 1881 Yılında Selanik’te doğmuştur. Annesinin adı; Zübeyde, Babasının adı ise Ali Rıza Efendi olarak bilinir.

Okuduğu Okullar

  • Mahalle Mektebi,
  • Şemsi Efendi Okulu
  • Selanik Askeri Rüştiyesi
  • Selanik Askeri İdadisi,
  • Harp Okulu ve Harp Akademisi

1893 senesinde Askeri Rüştiye okulundayken çok sevdiği matematik öğretmeni ona ‘’ Kemal’’ ismini vermiştir. Böylelikle bundan sonra adı ‘’ Mustafa Kemal’’ olmuştur.

Birinci dünya savaşında Osmanlı devletinin yenilgiye uğramasıyla birlikte Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmış olup, Ülke topraklarının işgali söz konusu olduğundan dolayı Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 Yılında Samsun’a çıkarak Milli seferberliği ve Milli Mücadeleyi Başlatmıştır.

23 Nisan 1920 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla birlikte Hem Meclis Hem Hükümet Başkanlığına Mustafa Kemal seçilmiştir.

Sakarya savaşını anlımızın akıyla kazandık ve galip geldik. Akabinde Mustafa Kemal’e Hem Gazilik Hem ise Mareşallik unvanı ve rütbesi verildi!

19 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edildi ve Ülkemizin İlk Cumhurbaşkanı Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Oldu.

‘’ Atatürk’’ Soyadı 1934 senesinde Meclis tarafından Mustafa Kemal’e verilmiştir.

Yapmış olduğu bir çok devrim ve kanunlarla Türkiye Cumhuriyetini medeni ülkeler seviyesine çıkarmıştır.

1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Atatürk” soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılâplar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağlamıştır.

10 Kasım 1938 yılında Dolmabahçe Sarayında saat dokuzu beş geçe vefat etmiştir. Ölümü Tüm ülkeyi yasa boğmuştur. Her yıl Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım günü Anılır.

Atatürk’ün hayatını kısaca açıklamaya çalıştık. Onun hayatı kitaplara sığmaz, destansı bir hayattır! Kendisini Türk Milleti İçin Adayan Eşsiz bir LİDERDİR!

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Güzel Eğlenceli Boyama Sayfaları Örnekleri

Çocuklar eğlenceli boyama sayfaları ile boyama yapmayı daha çok sevmektedir. Boyama sayfalarında tercih edilen desenleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir