AnaSayfa / Eğitim Şart / Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem

Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, her daim sanata ve sanatçıya büyük önem vermiştir. Edebiyatı yakından takip eden M.Kemal Atatürk; birçok kitap yazmıştır.

Yazdığı en önemli eseri ise Nutuk olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra sanat ile alakalı birçok söz de söylemiştir. Sanatsız kalan milletin hayat damarlarından birisi kopmuştur, sözü Mustafa Kemal Atatürk’e aittir.

Bundan dolayı da sanat alanında birçok yenilik yapılmıştır. Bunlardan birisi devlet tiyatrolarının kurulması olmuştur. Ayrıca sinema konusunda da büyük yeniliklere imza atılmıştır.

Atatürk zamanında devlet konservatuarları açılmıştır. Bunun sonucunda da birçok sanatçının yetişmesi sağlanmıştır. Belli bir dönem buralarda ücretsiz bir şekilde eğitim verilmiştir.

Ayrıca opera konusunda da değişiklik ve yenilikler söz konusudur. Atatürk bunun için kültür bakanlığını kurdurmuştur. Bu bakanlık birçok faaliyette bulunmuştur.

Yurtdışına Öğrenci Gönderilmesi

Mustafa Kemal Atatürk, sanattan anlayan yeni bir neslin yetişmesi için çok büyük bir çaba sarf etmiştir. Bunun için birçok insanı yurtdışına yollamıştır.

Bu insanlar genellikle Avusturya, Fransa ve Almanya gibi ülkelere gitmişlerdir. Genç yaşta yurtdışına giden bu insanlar yoğun bir sanat eğitimi almışlardır.

Ülkeye döndükten sonra da bu eğitimlerini uygulamaya başlamışlardır. Yine bu süre zarfında, Sanayi-i Nefise adı ile bilinen okul onarımdan geçirilmiştir.

Böylece okul Güzel Sanatlar Fakültesine çevrilmiştir. Bu okuldan birçok ünlü sanatçı yetişmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında birçok ressam, bu okuldan mezun olmuştur.

Heykelcilik alanında da faaliyetler gösterilmiştir. Türk müziğini çok seven Mustafa Kemal Atatürk, türkü dinleyip oyun oynamayı çok severdi.

En çok da zeybek adı verilen yöresel oyunu oynardı. Atatürk, elini öpmek isteyen sanatçılara da; sanatkar asla el öpmez, sanatın eli öpülür diyerek, sanata verdiği önemi göstermiştir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir