AnaSayfa / Eğitim Şart / Atatürk’ün Siyasi Görüşü

Atatürk’ün Siyasi Görüşü

İnsanların düşüncesi zaman içerisinde değişebilir veya uğruna çabaladıkları şeylerin belli başlı dönemlerde farklı önemleri olabilir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak yapmış olduğu belli başlı önemli hamleler ve kritik işlemler bulunmaktadır.

Bunların sonucu olarak tamamen düşünce yapısında yenilikler oluşmuş ve günümüzdeki Türkiye’nin temelleri atılabilmiştir.

Savaşı sevmeyen bir insan olarak hayatın savaşlarla geçirmesi ve taaruza yönelik girişimlerinde bile koruma güdüsünün bulunması dikkat çekmektedir.

Dünya genelindeki en başarılı komutanlar arasında gösterilen Mustafa Kemal’in barışla ilgili sözlerinde de aslında savaşın ne kadar gereksiz ve acımasız olduğu anlaşılabiliyor.

Atatürk’ün Türkiye’de Yönetim Düşüncesi

Türkiye’de her zaman için varlığını devam ettirmiş ve her zaman da devam ettirecek olan zıt kutuplar bulunabilir. Bunların aşırıya gidilmediği taktirde bulunması, ülke içerisindeki kavramların farklı anlamlar kazanmasına ve mozaikliğin oluşmasına imkan tanıyacaktır.

Fikirlere saygılı olunması ve yönetimin de bu amaç uğruna güncellediği yasalarında halka hitap etme ihtiyacı oluşmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma sürecinde, kurulduğunda ve cumhuriyetin ilk yıllarında çok fazla aşırıcı gruplar türemiştir.

Bunların her zaman için gerekli olduğu bilinmiş fakat zararlı olmamaları için de çaba sarfedilmiştir. İsyana sürükleyebilecek, ülkenin bütünlüğünü zedeyebilecek kalkışmaların en katı şekilde karşısında durulmuştur.

Atatürk’ün çoğu zaman farklı milletlerin de kullanmış oldukları ve sadece işe yarayabilecek uygulamalarla çalışmaların şekillendirilmesini sağladığı görülebiliyor.

Bunun her zaman için gerekli görülmesi, ilerlemenin ve insanların zamanın şartlarına uyum sağlamasının da kolaylaşmasının önünü açacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün psikolojik olarak aşırıcı ve kendine karşı gelenlere karşı zor kullanmaya sebebiyet çıkarabilecek politikaları bulunmamıştır.

Çok partili hayata geçiş, halka seçim hakkının verilmesi, yöneticilerin bilgilendirilmesi ve bulundukları bölgeye hitap etme yetkisi de bundan ileri gelmektedir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir