AnaSayfa / Eğitim Şart / Atatürk’ün Yaşantısı ve Psikolojisi

Atatürk’ün Yaşantısı ve Psikolojisi

Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşantısının zorluğu, yapmış oldukları ve ona zarar veren girişimler nedeniyle de kendini gösterebiliyor.

Dönemin sigaraları ve alkolleri günümüzdeki gibi net olarak ayarlanamadığı için, daha hafif veya çok daha ağır olarak tanımlanabiliyordu.

Bunun da sürekli olarak tüketilmesi ve stresten kurtulunmak istenmesi de her zaman için yaşantıların zorluğunun atılmasına yardımcı olmaya yetmeyebiliyordu.

Binlerce insana komuta etmek, verilebilecek en küçük hatada bile ülkenin kaderine şekil veriyor olmak günümüz günlük hayat stresinin binlerce kat üzerinde bir stres oluşturur.

Bunun bilincinde olan herkes, zaman içerisinde kendini yeyip bitirecek ve uykusuz gecelerle karşı karşıya kalacaktır.

Dünya savaşı gibi son derece çılgınca bir savaşın içerisinde bulunan ülkede cepheye hükmediyor olmak oldukça önemlidir.

Kaybedilecek veya kazanılabilecek bir hat bile savaşın kaderini değiştirebilir. Bunun yanısıra milyonlarca insanın hayatını kurtarmak ve her zaman için iyi niyetli davranışlarda bulunmaya çalışmak da insanı doğal olarak yıpratacaktır.

Kusursuz karar verme zorunluluğu, iletişime geçilen insanların istekleri, hammadde yokluğu, cephane yokluğu, aç insanlar ve daha nice sorun oluşuyor.

Bunun üstesinden gelinebilmesi ve hiçbir şekilde aksatılmadan sürecin incelenmesi şarttır.

Mustafa Kemal Atatürk, Dünya genelinde büyük buhranla boğuşulan 1929 ve ilerisindeki 10 yıl boyuca ülkenin kalkınmasına yardımcı olmuştur.

Bunun ne kadar zor ve asıl olarak da savaştan çıkan ülkenin dramatik yapısı, ülkenin geneline hitap edilebilecek durumları gözler önüne serecektir.

En doğru kararların verilebilmesi amacıyla girişimlerde bulunulmuş, bazen yanlış, bazen ise son derece kritik ve olumlu sonuçlar alınabilecek özelliklere ulaşılmıştır.

Yokluk içerisinde de belli başlı çalışmalarla birlikte ileriye gidilebileceği öğretilmiş, her türlü işlemin sadece halktan yardım alınarak da yapılabileceği vurgulanmıştır.

Bunların tamamı da Mustafa Kemal Atatürk’ün çok kısa süre içerisinde vermek istediği kararların sonucu olarak karşımıza çıkmıştır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir