AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

Yolda yürürken vitrinde çok güzel bir ayakkabı görürsünüz ve onu o an hemen almak istersiniz. Sonrasında bir yolunu bulup alırsınız ve almış olduğunuz ayakkabı ile ertesi gün okula veya iş yerine giderken giyersiniz.

Fakat akşam eve geldiğinizde ayaklarınızın koktuğunuz fark edersiniz hemen ayaklarınızı yıkarsınız. Lakin bu sadece bir gece değil diğer günlerde de bu şekilde oluyor. Sonra hep böyle olduğu için ister istemez bu durumdan sıkılırsınız. Peki ayakkabı kokusu nasıl giderilir ?

Önce konuya giriş yapmadan önce arkadaşlar şu durumu anlatalım. Hiçbir zaman ayakkabı koku yapmaz , ayak koku yapar ve biz tam tersi olarak bakarız aslında bu duruma.

Ancak birçok kişi ayaklarının daha önce koku yapmadığını yeni almış aldığı ayakkabı sonrasında bu rahatsız edici koku ile karşılaştıklarını söylerler.

Cevabı aslında çok açık önceden kullanmış olduğunuz ayakkabı daha iyi hava alabilen bir maddeden üretilmiş olabilir. Bu durumu ise şöyle açıklayalım ; Ayakların koku yapmasının en temel nedenlerinden birisi de terlemesidir.

Eğer almış olduğunuz ayakkabı hava almıyorsa bu özelikle sahip değilse ayaklarınız terler ve ortaya rahatsız edici koku çıkar. Ama hava alan ayakkabı tercih etmiş iseniz o zaman ayaklarınız hiçbir şekilde kokmaz. Bu durumlarda yapabileceğiniz 2 yöntem bulunuyor ilkine bakalım o daha kolay.

İlk olarak 1 yemek kaşığı karbonatı ayakkabınızın içerisinde boşaltın. Bu şekilde kokudan çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ayakkabınızın ıslak olmamasıdır tamamen kuru olmasına dikkat ediniz. Bu yöntemi evde uyguladınız fakat iyi sonuçlar çıkmadı o zaman diğer yöntemimize başvurabiliriz. Ayakkabınız yıkanabilen bir türden ayakkabı ise o zaman aralıklar ile 5 defa bebek pudrası dökün.

Zamanla koku gidecektir. Tabi bu paylaştığımız yöntemler birikim ile elde edilmiştir sizler bilimsel yolları da tercih edebilirsiniz. Örnek verecek olursak ayakkabınıza koku giderici sprey sıkabilirsiniz. Bu yol ile kokudan çok hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Ancak şunu da belirtmek isterim ayak kokusu olarak oda spreyi veya deodorant gibi koku giderici spreyler tercih etmeyiniz bunlarla kokudan kurtulmak yerine daha kötü hale sokabilirsiniz. Ayakkabınıza deodorant sıkarsanız ortaya daha kötü ve dayanılmaz bir koku meydana gelir buda sizi eskisinden daha kötü yapar.

Önceden de söylediğim gibi ayakkabılar koku yapmaz , ayak koku yapmaktadır. Bunun için de ayakkabı kokusu nasıl giderilir yerini arkadaşlar ayak kokusuna sebep olan durumlar nelerdir bunları araştırmanız da fayda vardır.

Ayak kokusunun başlıca nedenleri arasında terleme bulunuyor ve terleme sonucunda mantarlar oluşur. Kokuyu ayağınızdaki mantarlar yapmakta asıl koku sebebi bu olmaktadır.

Çözümüne bakacak olursak arkadaşlar önce ayaklarınızı iyicene yıkayın ve kurulayın. Sonra bebek pudrası ile parmak aralarınızı da iyicene pudralayın ve pudra işi bitince pamuklu çorap giyin.

Pudra kullanmamızın amacı mantarı yok eder , pamuklu çorap ise ayakta oluşacak olan teri emer ve ayağınız bu sayede koku yapmaz.

Bu paylaştığımız yöntem en sağlıklı olan yöndür ve sizler her gün bu adımları uygularsanız zamanla zorlanabilirsiniz.

Bu yüzden 2 ayakkabı kullanmanızı ve birer gün arayla giyilmesini sizlere öneriyorum bu şekilde zorlanma olmaz. Ayakkabı kokusunu ele aldık ve çözümlerini sizlerle paylaştık umarım bilgilerimiz işe yarar.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir