AnaSayfa / Dini / Ayet-el Kursi Suresi Türkçe – Arapça Okunuşu Ve Anlamı

Ayet-el Kursi Suresi Türkçe – Arapça Okunuşu Ve Anlamı

Ayet-el Kursi suresinin Türkçe okunuşunu ve anlamını sayfamızda bulabilirsiniz. Arapça ‘’ آية الكرسي ‘’ olarak yazılır. Kutsal kitabımız olan Kuran-ı kerim’in bakara suresin 255 ( İki yüz elli beş) inci ayeti olarak bilinir.

Mekke’de indirilmiştir. Bu sure çok etkilidir ve fazileti oldukça fazladır. Kazalardan, belalardan, şeytanın şerrinden, cinlerden korunmak için Ayet-el kursi’yi okuyabilirsiniz.

Farz namazlarından sonra okuyabilirsiniz. Surenin koruyucu özelliği vardır. Her türlü şerden ve kötülükten korunmak ve Allah’a sığınmak için okuyunuz.

Ayet-el Kursi Suresi  Arapçası:

TÜRKÇE OKUNUŞU:

Allâhu lâ ilâhe illâ huve-lhayyu-l kayyûm(u) lâ te/ḣużuhu sinetun velâ nevm(un) lehu mâ fî-ssemâvâti vemâ fi-l-ard(i) men że-lleżî yeşfe’u ‘indehu illâ bi-iżnih(i) ya’lemu mâ beyne eydîhim vemâ ḣalfehum velâ yuhîtûne bişey-in min ‘ilmihi illâ bimâ şâ(e) vesi’a kursiyyuhu-ssemâvâti vel-ard(a) velâ yeûduhu hifzuhumâ vehuve-l’aliyyu-l’azîm(u)

ANLAMI

Allah’tan başka ilah ve yaratıcı yoktur. Hay ve kayyum olan O’dur! Onu hiçbir zaman ne uyku nede uyuklama tutmaz.

Hem göklerde hem yerlerde olan bütün her şey ona aittir.

Allah’ın izni olmadan O’nun yanında şedaat eden yoktur.  İnsanların önünde ve arkasında olanı geçmişi ve geleceği bilir. 

Kullar yani insanlar O2nun isteğinden başkasını ihata edemezler.

Kürsisi semaları ve yeri içine alır. Onların hıfzı O’nu (Cenab-ı Ecelli Ala’yı) yormaz. O, pek yüksek ve büyüktür.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir