AnaSayfa / Eğitim Şart / Bahar Mevsimine Giriş Amacı İle Kutlanan Nevruz Haftası

Bahar Mevsimine Giriş Amacı İle Kutlanan Nevruz Haftası

Dünya manevi kültür mirası listesinde de bulunan ve 2010 yılından beridir birleşmiş milletler genel kurulu 21 mart tarihini dünya nevruz bayramı olarak belirlemiştir.

Belirlenmiş olan bu dünya nevruz bayramı mart ayının son haftasını da içine alarak nevruz haftasını oluşturur.

Ülkemizde bahara giriş olarak da bilinen bu hafta bir nevi kültürümüzün de sembolünü devam ettirmemize sebep olur.

Anadolu ve orta Asya Türk halklarında Göktürklerin Ergenekondan çıkışı anlamı ile baharın gelişi amacı ile bu özel hafta kutlanır.

Geçmiş tarihi itibari ile 3000 senedir kutlanmakta olan nevruz bayramı 2010 senesinden beridir de dünya kültür mirası listesine girmiştir.

Bu özel haftanın ve 21 mart tarihinin bir diğer anlamı ise yeni bahar yılına giriş ve doğanın uyanışı adı ile de tanınmaktadır.

Ülkemiz içinde okullarda ve eğitim kurumlarında bu özel gün ve haftası da kutlanır. İlk öğretimlerde ve de orta okul bölümlerinde nevruz bayramı ve nevruz haftası şiirlerle ve kompozisyonlarla kutlanmaktadır.

Dünya kültür miraslarından birisi olan bu 21 mart nevruz bayramı sayesinde insanlar baharın gelişini çok güzel bir şekilde kutlarlar.

Küçük yaşlardan itibaren insanlar bu özel hafta konusunda bilinçlendirilmiş olur. Bu sayede geçmişi 15.000 sene öncesine kadar uzanan buzul çağının bitmesine dayanan bu nevruz günü daha ileri senelere kadar hatırlatılmaya devam edilir.

Baharın gelişi hem insanlar hem hayvanlar hem de bitkiler için oldukça önemli bir olaydır. Bundan dolayı da bu özel hafta sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada baharın gelişini simgelemesinden ötürü kutlanır.

21 mart tarihi ile başlayan nevruz haftası sosyal medya mecralarında da bir çok kullanıcı tarafından kutlanır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir