AnaSayfa / Eğitim Şart / Batlamyus Kimdir Kısaca

Batlamyus Kimdir Kısaca

Yunan matematikçi, coğrafyacı ve astronom olan Batlamyus MS 85 ve 165 yılları arasında yaşadığı kabul edilen bilim adamlarından biridir.

İslam astronomisi üzerinde önemli etkileri olan bilim adamı aynı zamanda da müzik bilginidir ve İskenderiye’de yaşadığı sanılmaktadır.

Hayatı hakkında çok fazla bilgiye erişilememektedir. Yunan asıllı bir Mısırlı veya Mısır asıllı bir Yunan olabileceği öne sürülmektedir.

Matematik, astronomi, coğrafya, güneş saatçiliği, müzik ve optik alanlarda çalışmalar yapmıştır. Coğrafya ve Almagest kitapları iki önemli eserleri arasında bulunmaktadır.

Ayrıca Yunanca yazmış olduğu birçok yapıt günümüze kadar ulaşmıştır. Bunlardan en ünlü olanı trigonomi ve astronomi konusunda bütün bilgileri içeren Matematik Derlemesi’dir.

Batlamyus’a göre dünya evrenin merkezinde hareketsiz olarak durmaktadır. Ay, güneş ve diğer gezegenler dünyanın çevresinde dönmektedir.

Bu evren kuramı 14. Yüzyıl boyunca tartışmasız olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda coğrafyayı bilimsel temellere oturtan ilk bilim adamı olan Batlamyus, Afrika ve Asya kıtalarının haritalarını, eski çağlarda olan en büyük kentlerin boylam ve enlemlerini Coğrafya Kılavuzu adlı eserinde derlemiştir.

Batlamyus astronomi incelemelerinde kullanmak için aygıtlar da yapmıştır. Ancak coğrafya anlayışı yeteri kadar geniş değildir. Doğal ürünler, iklim ve fiziki coğrafyaya giren konularla hiç ilgilenmemiştir.

Başlangıç meridyenini tam olarak belirleyemediği için vermiş olduğu koordinatlar hatalıdır. Ayrıca Yer’in büyüklüğü hakkında olan tahmini de doğru değildir.

Ancak Kristof Kolomb; bu yanlış tahminlerden cesaret alarak Batı’ya doğru gitmiş ve Kuzey Amerika’ya ulaşmıştır.

En önemli yapıtlarından biri de Arapların Kitab-al Macisti adıyla çevirmiş olduğu Matematik Derlemesi’dir. Bu yapıtında düzlem ve küresel trigonometri üzerine olan incelemeler, dünya sistemi ve günlük hareketlerle ilgili bütün olguların açıklanışı yer almaktadır.

Bu eser sonraki zamanlarda Almagest olarak tanınmaktadır. Dünya merkezli bir güneş sisteminin önerildiği Almagest; Copernicus’un güneş merkezli modeline İslam ve Batı dünyalarında geçerli bir model olarak kabul edilmiştir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir