AnaSayfa / Kadınca / Bebeğe 6. Aydan Sonra Ne Verilir?

Bebeğe 6. Aydan Sonra Ne Verilir?

Bebeklerin bakımı nasıl önemli ise yemek düzenleri de o kadar önemlidir. Yetişkin olarak bizim yiyecek konusunda bir kısıtlamamız yoktur fakat bebekler bizim gibi olmadığı için onlar da kısıtlama vardır.

Bu durumda ise annelerin kafası bir hayli fazla karışıyor. Birde bunun üzerine birçok tavsiye , birçok öneri gibi doğru bilinen yanlışlar da eklenince ortaya daha karmaşık bir durum çıkabiliyor. Annelerin imdadına yetişecek önemli birkaç bilgiden bahsedeceğiz.

İlk önce şunu bilmeniz gerek 6 aylık olan bir bebeğinize yumurta yedirmeye başlayabilirsiniz. Yumurtayı bebeğinize haşlanmış olarak yedirmeniz de fayda vardır.

Tabi burada dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor yumurtayı çok iyi bir şekilde haşlamanız gerekiyor. İyi bir haşlama yumurta yaptıktan sonra ufak parçalara ayırın ve o şekilde bebeğinize yedirin.

Sadece yumurta değil bunun yanı sıra 6 aylık olan bebeğinize çorba da yedirebilirsiniz. Fakat şunu belirtelim kesinlikle ve kesinlikle hazır çorbalardan kaçının.

Çünkü hazır çorbalar neyden yapıldığı belirsiz olduğundan bebeğinize bu konuda zarar verebilirsiniz. En iyi yöntem kendi el emeğiniz ile evde bebeğinize çorba yapıp yedirebilirsiniz. Şöyle bir çorba yapabilirsiniz havuç , patates gibi sebzeleri kullanarak harika çorba elde edebilirsiniz.

Yumurta ve çorbayı söyledik şimdi de sebze pürelerinden bahsedelim evet bebeğinize sebze püresini de yavaş yavaş yedirmeye başlayabilirsiniz. Püreyi her zaman rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Yumurta veya çorba yerine püre tercih edilebilir, pürenin hiçbir zararı bulunmuyor aksine çok yararı vardır. Püre yaparken de şuna dikkat edelim her zaman mevsim sebzesi olmasına dikkat ediniz.

En son olarak da bebeğinize yavaş bir şekilde meyve yedirmeye başlayabilirsiniz. Biliyorsunuz meyve çok önemlidir içerisinde bol miktarda C vitamini bulunuyor.

Buda bebek için son derece önemlidir. Fakat anneler bebeğinize direk olarak meyveyi yedirmeyin tabi sularını içirmek daha mantıklı olacaktır.

Şimdi meyveyi su olarak verin dedik sakın dışarıdan hazır meyve suları alıp ona vermeyin onlar daha tehlikelidir. Sizde evde meyve suyunu kendiniz yapın ve o şekilde verin. Bir de meyvelerin mevsim meyveleri olmasına da dikkat edin.

Acemi Annelere Tavsiyeler

Annelik bir kadın için çok önemli bir duygudur ve en güzel hislerden birisidir. Bizde çocuğunuzu güvenli ve sorunsuz bir şekilde büyütmeniz için öneriler toplayıp sizlerle paylaştık.

Tabi hatalar yapacağız hatasız bir süreç olmayacak fakat biz bunu en aza indirmeye çalışacağız. Şimdi hep beraber maddeler halinde tavsiyelere bakalım.

–  İlk kuralımız çok basit her zaman pozitif olun. Çünkü sizin ruh haliniz ve sağlığınız bebeğinizi etkiler mesela huzursuz iseniz bebeğinizde keyifsiz olur. Gergin ve mutsuzsanız bebeğiniz de gergin olur bunlara dikkat edin.

–  Bebek için anne sütü her zaman çok önemli bir konudur fakat sütüm yok veya az diye üzülmeyin. Böyle bir ruh haliniz olursa ister istemez bebeğinizi de etkilemiş olursunuz.

–  Bebeğiniz ağladığı zaman onu kucağınıza alın ve sakinleştirin bundan korkmayın. Çünkü bebeğinizin sizin sevgisine ihtiyacı vardır onu bu hissi yansıtın.

–  Belli bir aylık olduğu zaman bebeğinize ek gıdaları az az verin ve her ek gıdanın tadına ise baktırın. Böyle yaparsanız direnci yüksek olur.

–  Bebeğinizi aşırı kalın giydirmeyin özellikle yaz günlerinde. Her zaman orta derecede giydirmeye özen gösterin yani kendi giymiş olduğunuz kıyafetin bir kat fazlası olabilir.

–  Eğer çalışan bir anne iseniz o zaman işe giderken kesinlikle huzursuz olmayın çünkü bebeğiniz bunu hisseder ve oda huzursuz olabilir. Her zaman rahat olun ki bebeğiniz de rahat olsun.

–  Bebeğiniz ara ara hastalanacaktır bundan korkmayın. Çünkü her çocuk hastalanır ve hasta olmadan büyüyen çocuk yoktur sanırım.

–  Bebeğinizi büyütürken bazı hatalar yapabilirsiniz bu gayet normal bir durumdur. Şöyle bir şey vardır hata yapmadan gerçekleri öğrenemezsiniz.

–  Bebeğinize bazı şeyleri kazandırmak ve öğretmek istiyorsanız o zaman bunları 1 yaşından itibaren yavaş yavaş yapabilirsiniz. Şöyle bir atasözü vardır ; Ağaç yaşken eğilir.

Bebeklerde hep gaz sorunu olur bu durumu endişe etmeyin sakın. Pratik çözümler bulunuyor, onları uygulayarak bebeğinizin gaz sorununu çözebilirsiniz.

–   Sizlerle paylaşmış olduğumuz bu bilgiler acemi anneler içindir yani daha ilk bebeği olanlara tavsiyelerde bulunduk. Gördüğünüz gibi öneriler çok basit , eminiz ki sizler de çok kolay bir şekilde bunları uygulayabilirsiniz.

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yazımızın kahramanları anne baba ve birde tabii ki bebek, bir anne heyecanla bebeğiyle ilgilenmek ister. Bebek bakımında doğru bilinen yanlışları sizlerle paylaşacağız. Daha yeni bebek sahibi olanlar, ilk duydukları her şeyi çok rahat bir şekilde inanırlar. Böyle yaptıkları için de bebeğe olan etkisini fark etmiyorlar  bile.. buda bazen tehlikeli bir durum olabiliyor. Bebek bakımda anneler her duyduğunuza inanmayın!

Bazen çevrede duyduğumuz şeyler bize doğru gelebilir ama emin olmadan yapılması tehlikeli yollara neden olabilir. Bunun yerine araştırmak en iyi fikirlerden ve yöntemlerden birisidir aslında. Şimdi bebek bakımında doğru bilinen 10 tane genel yargıyı sizler için derledik buyurun hep beraber göz atalım.

–  Birçok anne doğum sonrasında sütüm az diyor fakat şöyle bir şey var; Bebeğinizin ihtiyacı kadar sütünüz olur, bu yüzden endişelenmenize gerek yoktur.

Bebeğiniz acıktığı zaman bunu size hissettirir yani sizler sürekli onu emzirmeye çalışmayın yoksa fazla geldiği için kusabilir.

Anne üşüttüğü zaman bebekte üşütmez böyle bir şey yok anne emziriyor diye bebeğe de geçecek kelimesi yanlıştır. Anne sütünden bebeğe üşütme geçmez.

Bebeğinizi her zaman sevin bundan korkmayın. Uyuturken , kucağınıza alınca alışacak diye bir şey yok arkadaşlar bebekler her zaman sevilmek isterler.

Gözünde bir çapak oluştuğu zaman genel olarak anne sütünü damlatıyorlar bu yanlış bir durumdur eğer süt damlatırsanız o zaman iltihabı daha da çok arttırmış olursunuz.

Bebeğinizi düzenli olarak duş yaptırın bundan korkmayın. Ilık bir duş onları rahatlatacaktır ve uykusunu ise düzenleyebilirsiniz bu sayede.

Yeni doğan bebeklerin tümüne tuzlama hareketi yapılır bu yanlıştır. Çünkü bu tuzlama işleminin sonuçları pek iç açıcı değil bence bu tarz işlemlerden kaçının.

Bebeğinize hemen emzik vermeyin özellikle 3 ve 4 aylık bebeğe verdiğiniz zaman bebek anne memesinden uzaklaşabilir.

Bebeğinizi aşırı kalın giydirmeyin yani kendi giyindiğinizden biraz kalın giydirmeniz onun için yeterli olacaktır.

Bebeğinizle sürekli konuşun böyle yaparsanız , sizi fark eder ve kendisini güvende hisseder. Beni anlamaz diye konuşma işlemi yapmayayım demeyin.. böyle bir şey yok o sizi anlıyor ve görüyor.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Yeni Doğum Yapan Bir Annenin Sütü Nasıl Artar?

Yeni doğum yapan annelerin kafasında olan soru şudur; SÜT! Aslında kafaları karıştıran birçok sebep vardır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir