AnaSayfa / Kadınca / Bebeğin Banyosu Nasıl Hazırlanır Ve Yapılır? Kaç Derece Olmalı?

Bebeğin Banyosu Nasıl Hazırlanır Ve Yapılır? Kaç Derece Olmalı?

İlk defa bebek sahibi olan anneler bebeğini ilk kez banyo yaptıracakları için biraz tecrübesiz olurlar bu durum gayet doğal bir durumdur.

Annelerin en çok tedirgin olduğu nokta ise bebeğinin sabun yutması veya kulağına su kaçması gibi durumlardır. Sizlere tavsiyem bu tarz düşüncelerinizden kurtulun, her zaman bebeğinize dokunun, ona sevginizi verin.

Bebeğinizi banyo yaptırmadan önce ortamın uygun sıcaklıkta olup olmadığı kontrol edin. Bebekler için en ideal sıcaklık ise 22-24 derece arasındadır.

Bebek yıkama suyunun sıcaklığı ise 36 ile 38 derece arasında olmalıdır. Kaç derece olduğunu öğrenmek için termometre ile ölçüm yapabilirsiniz.

Ortamı gerekli olan sıcaklığa getirdiğiniz zaman banyo yaptırırken kullanacağınız malzemeleri hazırlayın ve kontrol edin. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri ilk olarak yanınıza alın, bu işinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer malzemelerden birisi yanınızda olmazsa,  banyo sırasında o malzemeyi arayacaksınız veya birisinden isteyip beklemek zorunda kalacaksınız bu durum sizi telaşlandırabilir.

Malzemelerimiz

–  Şampuan

–  Küvet

–  Küvet içi file

–  Lif

–  Pişik Kremi

–  Vücut Losyonu

–  Banyo Havlusu

–  Sıcak Su

–  Bebek Yağı

–  Su Kabı

Son olarak banyo bittiğinde bebeğinize giydireceğiniz kıyafetler ve bebek bezini hazırlayın.

Nasıl Yapılır?

İlk önce küvetimize uygun sıcaklıkta olan suyu dolduruyoruz ve bebeğimizle konuşarak onu yavaşça soyalım. Bebeğinizi küvet filesine sırt üstü yatırın ve diğer elinizle de vücuduna yavaş yavaş su dökerek onu suya alıştırın.

Vücut sabununu lifin üzerine koyun ve masaj hareketleri uygulayarak bebeğinizin gövdesine ,bacak aralarına ve ayaklarını sabunlayıp su ile yıkayın. Sonra bebeğinizi yüz üstü kolunuza yatırıp sıkıca tutun.

Masaj hareketleri ile bu sefer başını yıkacaksınız ve şampuanı durularken bebeğin yüzüne su gelmemesine dikkat edin böylece bebeğiniz daha çok mutlu olur.

Bebeğinizi sabunlardan iyice arındırmak için durulama işlemi biraz uzun sürebilir. Durulama işlemi bittiği zaman onu havlusuna yatırın ve sarın üşümesin.

Havlunun üzerinde yavaş hareket yaparak bebeğinizi kurulayın. Bunu yaparken yumuşak bir bez ile yüzünü , gözlerini ve kulak arkasını kurulayın ama Nazif hareketlerle yapın.

Birçok kişi kulak içini temizliyor buna gerek yok çünkü banyo sırasında kulağında bulunan kirler akarak dışarı çıkar.

Aynı zaman da bebeklerin ilk aylarında kulak yapıları bizimki gibi değildir bu yüzden kulaklarına su kaçmaz böyle bir endişeniz olmasın.

Kulaklarına su girse bile hemen anında su dışarı çıkar. Burnunu ise yumuşak bir mendille silmeniz yeterli olacaktır. Banyodan sonra kuruladık , başını havlu ile kuruladık en son olarak da yumuşak saç fırçası ile saçlarını tarayabilirsiniz.

Saç taraması bittikten sonra havluyu açın ve yatırın pişik kremi sürün sonra bezini bağlayın.

Elinize bir miktar kadar bebek yapını dökün ve masaj yaparak bebeğinizin vücuduna uygulayın , önceden hazırlamış olduğunuz kıyafetleri ise ona giydirin.

Bütün bunları yaparken onunla konuşun bunu ihmal etmeyin çünkü bebekler konuşmayı çok sever. Sizin sesinizi duyduğu için sakinleşecektir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Yeni Doğum Yapan Bir Annenin Sütü Nasıl Artar?

Yeni doğum yapan annelerin kafasında olan soru şudur; SÜT! Aslında kafaları karıştıran birçok sebep vardır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir