AnaSayfa / Kadınca / Bebek sakinleştirme yöntemleri

Bebek sakinleştirme yöntemleri

Birçok anne bebeğinin ağlamasına veya huysuzlanmasına dayanamaz. Birde bebeği bu durumdayken  onu sakinleştiremiyorsa o zaman hem bebek , hem de anne için çekilmez bir hal olur. Tabi bebeğinizi sakinleştirmenin yolu vardır..Bu yöntemleri sizlerle paylaşacağız. İsterseniz ilk maddeden başlayalım.

Bebeği Sakinleştirmenin Yolları

Birçok bebek aydınlık yeri sevmez ve huysuzlanır sizde bu durumda fazla karanlık olmayacak ışığın hafif loş olan bir odaya yatırın. Loş ortam bebeğinizi sakinleştirecektir ve rahatlamasını sağlayacak.

Peki böyle ortam nasıl sağlanır derseniz gündüz vakti güneşlikleri kapatarak yapabilirsiniz. Geceleri ise 1 gece lambası yakarak bebeğinize loş bir ortam sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin dikkatini çekecek farklı renkteki ışık lambalar , parlak renkte duvarlı odalar bebeğinizi sakinleştirmenizi zorlayacaktır bu durumlardan kaçının. o yüzden bebeğinize oda seçeceğiniz zaman ışık ve renk seçimine dikkat etmeniz gerektir.

Şimdi diğer yöntemimiz olan ritmik ses çıkartan aletler.Bu yöntem çok iyidir ve bebeğinizi kolayca sakinleştirebilirsiniz.

Örnek verecek olursak arkadaşlar tok ve yüksek ses çıkaran bir duvar saati bebeğinizi sakinleştirebilir.

Diğer örnek günümüzde çok kullanılıyor tamam inanması zor ama böyle bir şey var oda elektrikli süpürge veya çamaşır makinesi tarzı yüksek ses çıkaran aletler Bunlar bebeği sakinleştiriyor , hem de rahatlamasını sağlıyor.

Özellikle en çok tercih edileni ise elektrikli süpürge geceleri açamıyorsanız dilerseniz telefondan açabilirsiniz.

Kolik bebekler için elektrikli süpürge sesi inanılmaz derecede etkilidir. Sürekli ağlayan susmayan ‘’KOLİK’’ denilen bebekler için çamaşır makinesi, elektrikli süpürge ve fön makinesi sesi dinletebilirsiniz. Faydasını fazlası ile göreceksiniz.

Bebeğinizin teni sizin teniniz ile temas etsin onu bu şekilde de rahatlatabilirsiniz çünkü bebekler annelerini her zaman tanır ve onları çok sever.

Önce bebeğinizi sıkan veya sıcak tutan kıyafetler kaçının. Tam tersine onu sıkmayacak kıyafetleri giydirin. Sonra onu çıplak teninize karşı yatırın bu şekilde çok rahatlayacaktır.

Bebeğinizde şayet gaz ağrısı varsa o halde kucağınızın üstünde yüzü yere dönecek şekilde tutun.

Bu şekilde rahatlayacak ve sakinleşecektir. Eğer kucakta rahat edemiyorsa, pozisyon değiştirin omuz üstünde sakinleştirmeniz tavsiye edilir. Bu tarz pozisyonları yaparken de yavaş yavaş onu sallayın etkili olacağından emin olabilirsiniz.

Bazı bebekler bunların aksine daha konforlu bir ortamda sakinleşirler. Böyle durumda yapacağınız şey çok basit;  Yumuşak bir battaniyeyle bebeğinizi kundaklayın bu şekilde bebeğinizi çok çabuk sakinleşecek

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Yeni Doğum Yapan Bir Annenin Sütü Nasıl Artar?

Yeni doğum yapan annelerin kafasında olan soru şudur; SÜT! Aslında kafaları karıştıran birçok sebep vardır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir