AnaSayfa / Dini / Berat Gecesi Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Berat Gecesi Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Berat kandili üç ayların son kandili olarak biliniyor. Beraat kelime anlamı olarak kurtulmak, kurtuluşa ermek, günahlardan arınmak anlamına geliyor.

Hicri takvime göre Şaban ayının 15. günü olarak kabul edilen beraat kandili, bu sene 21 Mayıs Cumartesi günü tüm Müslüman alemi tarafından kutlanacak.

Beraat gecesi, şaban ayının 15. günü olarak kabul edilerek Kuran-ı Kerim’in bu gece indirildiği bilinmektedir.

Beraat kandiline az bir zaman kala tüm Müslüman alemini büyük bir heyecan sardı. 21 Mayıs cumartesi günü Beraat kandili tüm Müslüman alemi tarafından kutlanacak.

Din alimleri Beraat kandilinde edilecek her içten duanın Allah katında kabul edileceği, tüm Müslümanların bu özel günde tüm günahlarından arınması için önemli bir fırsat olduğu, Allah tarafından tüm kötülüklerin zincirlendiği ve nurun yağdığı bir gece olarak nitelendiriliyor.

İçten Allah’a yakaran, samimi olan ve tüm günahlarından arınmak için Allah’a yakaranların dualarının kabul olacağı bildiriliyor.

Beraat Kandilinde Nasıl İbadet Edilir?

Beraat kandilinde normal 5 vakit namazın kılınması ile birlikte özel olarak Kuran-ı Kerim okunur. Belli bir ibadet şekli olmasa da bu özel ve önemli günde sünnet namazları kılınarak Allah’a dualar edilir.

Topluluk halinde yapılacak olan ibadetlerin yanı sıra kişinin kendisini dış dünyadan arındırarak kendisi ve Allah ile baş başa kalarak yapacağı ibadet ile kendisi için yeni bir başlangıcın adımını atabilir.

Kişi ne kadar günahkar olursa olsun Beraat gecesinde günahlarının farkında olup Yüce Allah’tan af dilemesi ile Allah’ın tüm duaları kabul edeceği özel bir gün olarak bilinir.

Bu özel gecede Kuran-ı Kerim okunmalı, okunan Kuran-ı Kerim dinlenmeli ve Allah için verilen ziyafetler için tüm Müslümanların bir araya gelerek kardeşlik ve dostluk bağlarını kuvvetlendirmeleri gerekir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir