AnaSayfa / Dini / Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Berat kandili namazı, Şaban ayının 14’üncü gününü 15’ine bağlayan gece kılınır. Berat Kandili İslam aleminde çok kutsal günlerden biridir.

Müslümanların günahlarının Allah tarafından affedildiği, kulların iyiliğe ve güzelliğe kavuştuğu anlamına gelen mübarek gecelerden biri olarak kabul edilir.

Berat Kandilinin Namazının Kılınışı

Berat Kandili Namazı, 4 rekat – 12 rekat ve 100 rekat olarak kılınabilir.

4 rekatlık Berat kandili Namazı için,

İlk rekatlarda Fatiha süresi’nden önce Sübhaneke okunur. Fatiha Suresi’nden sonra Zilzal Suresi 1 defa ve 25 kez İhlas Suresi okunur ve selam verilir.

Selamdan sonra secdeye gidilir, secdedeyken 7 kez Fatiha Suresi, 1 kez İhlas Suresi, 1 kez Felak Suresi ve 1 kez Nas Suresi okunur.

12 rekatlık Berat kandili Namazı için,

1 Fatiha Suresinden sonra 10 İhlas Suresi okunur. Yine aynı şekilde secdedeyken, 7 kez Fatiha Suresi, 1 kez İhlas Suresi, 1 kez Felak Suresi ve 1 kez Nas Suresi okunur.

100 rekatlık Berat kandili Namazı için,

1 Fatiha Suresinden sonra 5 İhlas Suresi okunur. Secdeye gidildiğinde aynı şekilde, 7 kez Fatiha Suresi, 1 kez İhlas Suresi, 1 kez Felak Suresi ve 1 kez Nas Suresi okunur.

Berat Kandili Namazından Sonra Dualar

Berat Kandili gecesi, namazdan sonra edilen duanın fazileti çok büyüktür. Cebrail ( A.S )’ın Resulullah ( Sallallahü Aleyhi ve Sellem )’a ilettiği üzere, ” Bu gece çok dua et. Çünkü bu gece, ihtiyacı olanların karşılanacağı gecedir. ” diye zikretmiştir.

Berat Kandili Namazı İçin Niyet

Berat Kandili Namazı için gerekli olan Niyet, şöyle söylenir.

Rabbim, Niyet ederim rızanla namaz kılmaya. Beni ilahi gücünle affet, ilminle beni kabul et. kalbimdeki kasvetten, dünyadaki ve ahiretteki problemlerimden uzak eyle. Beni, mutlu ve bahtiyar eyle.”

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir