AnaSayfa / Dini / Bilmeden Yanlış Kılınan Namaz Olur Mu?

Bilmeden Yanlış Kılınan Namaz Olur Mu?

Müslümanlara bayan olsun erkek olsun belli bir yaşa geldikten sonra günde beş vakit, sabah, öğlen, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere namaz kılmak farzdır.

Her hangi bir engeli olmayan kişiler bu namazları vaktinde kılması gerekir. Kılamayan kişiler bu namazların farzını kaza olarak kılmaları gerekir. İnsanlar bilmeden hata yapabilir, yanlış bir hareket yapabilir.

Aynı şekilde bu hatayı namaz kılarken de yapabilir. Kişi eğer farkında olmadan namaz kılarken yanlış bir hareket yapar ise yani namazı yanlış kılar ise bu kılınan namaz kabul olur. Ama bu yanlışlığın farkına varılır ise ya da bilerek olur ise hata kabul olmaz.

Kişi yabancı bir yerde kıblenin yönünü bilmiyorsa yanlış tarafa dönüp hatalı namaz kılabilir. Hangi namazı kılıyor ise kıldığı rekat sayısını bilmeden karıştırabilir.

Fazla rekat sayısı kadar ya da az rekat kılabilir. Secdeye eğildiği zaman söylemesi gereken sözleri yanlış söyleyebilir. Fazla ya da eksik söyleyebilir.

Söylemesi gerekenden az ya da fazla söyleyebilir. Namaz kılınır iken yapılması gerekli olan hareketler vardır. Namaz kılan Müslüman kişi bu hareketleri şaşırabilir.

Yapması gereken hareketi değil başka hareketi yapabilir. Namaza niyet ederken yanlış niyet edebilir. Nasıl yanlış niyet eder. Başka bir vaktin namazına niyet edebilir. Namaz kılarken okuduğu duayı yanlış okuyabilir.

Özet olarak Müslüman bir kişi bayan ya da erkek fark etmez. Kendisine farz olan günde beş vakit olan namazı kılar iken yanlışlıkla hata yapabilir.

Bu hatayı bilmeden yaptı ise ve hata yaptığının farkında değil ise o namaz kabul edilir. Fakat yaptığı hatanın farkına varır ise namaz kabul olmaz. Kişi bu namazı tekrar kılması gerekir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir