AnaSayfa / Eğitim Şart / Biruni Kimdir Kısaca

Biruni Kimdir Kısaca

Biruni asıl ismi Ebu Reyhab Muhammed bin Ahmed el Biruni olan Müslüman bir bilim adamıdır. Birçok alanda çalışmalarıyla ünlüdür.

Coğrafya, tarih, matematik ve gökbilimle yoğun olarak ilgilenir. Müslüman bilim adamları ve dünya bilim adamları için oldukça değerli bir bilim adamıdır.

Diğer dünya ülkelerinde ismi Alberuni olarak bilinir. Bazı yerlerde de ismi Aliberon olarak bilinir. Tüm dünyada tanınan bir bilim adamıdır.

Biruni Harezm şehrinde doğmuş ve küçük yaşta yetim kalıp saraya korunmaya alınmış, çocukluğunu böyle geçirmiştir.

Sarayda aldığı eğitimler sayesinde matematik ve astronomi konularındaki inanılmaz hakimliğinin temellerini atmıştır.

Henüz 17 yaşında ilk kitabını yazan Biruni kendi ülkesi olan Harezmşahlar Memuniler’ce işgal edilince mecburen İran’a gitmiş ve sonrasında Ziyarilerin koruması altında yaşamaya başlamış ve çalışmalarına burada devam etmiştir.

Bir süre sonra kendi ülkesine geri dönen Büruni Harezm Devleti tekrar Gazneliler tarafında yıkılınca Gazne’ye gitmiş ve Gazne hükümdarı Gazneli Mahmut’a kendini oldukça sevdirmiştir.

Hatta Hindistan seferine bile katılmıştır. Burada halkla kaynaşmak hedefiyle Sanskritçe bile öğrenmiştir. Hint toplumu ile geçireceği vakit dolduktan sonra tekrar Gazne’ye dönmüş ve kalan hayatına burada devam etmiştir.

Birçok eser ortaya çıkarmış büyük bir alim olan Biruni Tahdıdu Nihayet’il Emakin isimli yazması da oldukça uzun yıllar almış olan en önemli eserini Gazne’de yazmıştır.

Hindistan seferinden ve Hintlilerle birlikte yaşamasından sonra çalışmalarının en verimli zamanları yaşamış olan Biruni bu eseri ile tüm dünya tarafında tanınır hale gelmiştir.

Daha sonra  da kendisinin de çok sevdiği hükümdar Gazneli Mahmut’un oğlu için yazdığı ve astronomi ile ilgili bir kitap olan Kanun-u Mes’udi isimli eserini Sultan Mesud’a hediye etmiştir.

1048 senesinde hayata gözlerini yuman Biruni oldukça değerli bir bilim insanıdır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir