AnaSayfa / Eğitim Şart / Biruni kısaca hayatı ve buluşları

Biruni kısaca hayatı ve buluşları

İslam dünyasının medarı iftiharlarından birisi olan biruni 4 eylül 973’te İran’da doğmuştur. Türk kökenli bir bilim adamı olduğunu iddia edenler vardır.  Batı dillerinde ismi ‘’ Alberuni yada ‘’ Aliboron’’ olarak bilinir.

Matematik, coğrafya, gökbilim, dopa bilimleri ve tarih alanında bir çok çalışmaları vardır aynı zamanda fizik, kronoloji ve din ilimlerinde ilerleme göstermiştir. Bu saymış olduğumuz bilim dallarında Biruni’nin toplamda 196 eseri vardır.

Çok küçük yaşlarda babasını kaybetmiştir. Harezm Türklerindendir. Üstün zekası ve yeteneği ile Harezmşah hanadanının ünlü matematikçisi olan ‘Ebu Nasr Mansur’un dikkatini çekmiş ve ardından Ebu Nasr Mansur onu himayesi altına alarak yetiştirmiştir.

Biruni bir çok dil öğrenmiştir. Farsça, Arapça, Sanskritçe, Rumca, İbranice ve Yunanca bildiği dillerdir. Yukarıda belirtmedik ama Astronomi ve tıp alanında ayrıca çalışmalar yapmıştır.

BULUŞLARI

Dünya düz müdür? yuvarlak mı? Bundan dört bin yıl önce Mısırlılar dünyayı uzunca bir kutu, gökyüzünü de o kutunun kapağı zannediyorlardı.

Eski Hintliler ise dünyayı dört filin sırtında duran  büyük bir daire olarak düşünüyorlardı. Hintlilere göre bu dört fil denizin ortasında yüzen bir kaplumbağanın üzerinde durmaktaydı.

Tarihte gerçeğe en yakın teoriyi ise, Milattan önce 590lı yıllarda Pisagor ortaya attı. Pisagor’dan 200 yıl sonra Aristo tales’te dünyanın yuvarlak olduğunu söyledi.

Dünyanın yuvarlak olduğunu bilimsel olarak kanıtlayan ilk kişi ise 970 – 1050 yılları arasında yaşayan Biruni’dir.

Biruni’nin en önemli kanıtı ise günümüzden 1200 yıl önce dünyanın çapının sadece 15 kmlik bir yanılgı ile ölçmesidir. Biruni aynı yıllarda dünyanın eğimini günümüzde yapılan ölçümlere göre sadece 1 Saniyelik yanılmayla ölçmüştür.

Dünyanın çapının ve eğiminin ölçümüyle ilgili çalışmaya Avrupa’da Biruni kuralı, yaşadığı asra ise Biruni asrı denmektedir.

Biruni’nin dünya literatürüne kazandırdığı ilkler elbette bunlarla sınırlı değildir. El kanun, El Mesudi adlı kitaplar dünyanın bilinen ilk kapsamlı astronomi ansiklopedisi sayılır.

Yine yer çekimi kanunu denildiği zaman akla ilk gelen isim Newton olsada Biruni, Newton’ndan asırlar önce yer çekiminin varolduğunu yazmıştır.

Biruni’nin bu başarılarının temelinde yüksek matematik bilgisi yatar.

 

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Güzel Eğlenceli Boyama Sayfaları Örnekleri

Çocuklar eğlenceli boyama sayfaları ile boyama yapmayı daha çok sevmektedir. Boyama sayfalarında tercih edilen desenleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir