AnaSayfa / Yemek / Börek Kaç Dakikada Ne Kadar Zamanda Pişer?

Börek Kaç Dakikada Ne Kadar Zamanda Pişer?

Bugün börek kaç dakikada pişer konusuna açıklık getireceğiz. Özellikle ev hanımların beş çaylarında severek tükettiği börek yediden yetmişe, çoluk çocuk herkesin severek yediği bir hamur işidir.

Bazı böreklerin yapılışı zorken, bazılarının ise oldukça kolaydır. Böreğin içerisinde en çok peynir, kıyma, patates, ıspanak ve lor gibi harçlar kullanılır.

Börek yapmak için yufkaya ihtiyacımız var. Hazır yada evde kendiniz un ile yapabilirsiniz.

Yumurta, sıvıyağı ve yoğurt karıştırılır ve sonrasında yufka ıslatılır ve içine yukarıda belirttiğimiz harçlardan birisi koyulur.

Ardından rulo bir şekilde sarılır. Ve daha önceden yağlamış olduğunuz tepsiye gelişi güzel dizersiniz. Üzerine yumurta sarısı sürülür ve arzuya göre susam serpilir.

Böreğin içerisinde konulan malzemeye göre pişme süresi farklılık gösterebilir fakat genel olarak tüm böreklerin pişme süresi aynı diyebiliriz.

Genellikle böreklerin %90 fırında pişer. Birde tavada yapılan börekler vardır.  Ayrıca onunda pişme süresini konumuzda belirteceğiz.

Fırında Börek Kaç Dakikada Pişer

Böreği hazırladıktan sonra ilk önce fırını ısıtınız. Isınan fırının içerisine böreğimizi koyalım ve fırınımızı 30 dakikaya ayarlayalım.

30 dakika sonrasında böreklerin üzeri kızarmışsa, hemen fırını kapatın. Eğer biraz çiğ görünüyorsa bir 5 dakika daha pişirmenizi tavsiye ederim.

Fırını ısıtmadan böreği koyarsanız 40 dakika beklemeniz gerekir.

Böreğin pişme süresi fırının derecesiyle alakalıdır. Buna göre

170 derecede: 30 dakikada

180 derecede 30 dakika

200 derece ısıtılmış fırında 20 ila 25 dakikada böreğiniz hazır hale gelir.

Fırının daha önce ısıtılması pişirme sürelerine etki eder.

Eğer fırın ısıtılmamışsa yukarıda belirttiğimiz gibi börek ortalama 40 dakikada pişer. Isıtılan bir fırında ise 30 dakikada pişer.

Tavada Börek Kaç Dakikada Pişer

Tavada yapılan börek bir başka güzel oluyor. Üzerine koyulan peynir, domates, ve çeşitli baharatlarla lezzeti iki katına çıkıyor.

Pişirirken bazı püf noktaları var. Tavanın dibini sıvıyağ sürün ve ocağı kısık ateşe getirin ve kapağı varsa, kapatın.

Böylelikle çok daha kısa sürede pişecektir. Kapak yoksa pişmesi biraz zaman alabilir.

Tavada börek 20 dakikada pişer.  Alt kısmını 10 dakika pişirin. Ardından çevirin ve üst kısmını pişirin. Arada bir kontrol etmenizi öneririm.. Çiğ olup olmadığını kontrol edin.

Hazır hale gelen böreği servis tabaklarına ister kare şeklinde ister pizza dilimi şeklinde koyun. Arzuya göre üzerine tereyağı gezdirebilirsiniz.

Çay, kola ve ayran ile tüketilebilir. Her türlü meşrubat böreğin yanında iyi gider. Hatta meyve suyu ile bile beraber yenilebilir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Ekmek kaç dakikada pişer ve hazır hale gelir?

Bugün sade ekmeğin kaç dakikada piştiğini ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Bir ekmeğin hazırlanışı ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir