AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Buzdolabına Sinen Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Buzdolabına Sinen Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Buzdolabına artta kalan yemeklerimizi koyarız ve zaman zaman yemek kokuları siner. Dolap kapağını açtığımız zaman yemek kokusu geldiğinde çok rahatsız oluruz. Bunun için buzdolaplarına bu tarz kötü kokuların sinmemesi için bazı önlemler alınmalıdır.

Buzdolabında yemek kokularını önlemek istiyorsanız yapmanız gereken yöntem kapalı bir şekilde buzdolabınıza koymak olacaktır.

Yemekler eğer tencere ile konulmayacaksa saklama kaplarına konulacaksa o zaman da streç film veya yemek bonesi ile kaplayıp öyle muhafaza edebilirsiniz.

Bu şekilde yaparsanız buzdolabında oluşabilecek moleküller buharlaşıp buzdolabınıza sinmez ve sizde rahat etmiş olursunuz.

Buzdolabımıza yemekleri saklanıp fakat kapağı açarken yemeği alırken dökmemeye özen gösterin , dökülürse eğer en kısa zaman da temizlenmesi gerekmektedir.

Kısa süre içerisinde temizlenmezse yemek kokusu buzdolabına siner , hatta buzdolabının havalandırma sistemine de siner kokunun buzdolabından çıkartılması çok zor olur.

Bu noktalara dikkat ederseniz herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Ancak bu yöntemleri uyguladınız buna rağmen yinede yemek kokusu oluyorsa o zaman pratik uygulamalara başvuracağız.

Buzdolabındaki Yemek Kokularını Önleme

Buzdolabınızda oluşan yemek kokularını giderken için koku moleküllerini emen maddeler bulunuyor onları tercih edebilirsiniz. Koku moleküllerinde en çok kullanılanı ise süttür.

Rahatsız edici yemek kokularından kurtulmak istiyorsanız o zaman bir kap içerisine süt koyarak buzdolabınıza koyup bekletin bu yeterli olacaktır.

Kötü kokuları gidermenin bir diğer yolu ise çay demidir. Buzdolabında oluşan kötü kokuları giderilmesinde birebirdir tavsiye edebilirsiniz.

Bunu yapmak için ise delmeden çaydan soğutularak bir geniş kaba koyun , çayın içerisine 1 tane limon koyun bu şekilde kötü kokularda daha çok kurtulursunuz ve buzdolabınız limon sayesinde daha hoş kokar.

Kötü kokulara karşı bir diğer madde ise vanilya olmakta. Vanilya kötü kokuların giderilmesi dışında birçok yerde kullanılıyor ama bizler yemek kokusu için kullanacağız. Hazırlanışı : vanilya , 1 çay tabağı içerisine koyun ve bunu buzdolabında bekletin.

Bu malzemelerin dışında karbonat , kavun kabuğu , pirinç ve kahve gibi maddeler de yemek kokularını gidermede birebirdir.

Tüm bunlara rağmen halanda yemek kokuları devam ediyorsa geçmiyorsa o zaman son çare olarak buzdolabınızı detaylı bir şekilde temizleyin.

Bunun için de ilk olarak buzdolabınızın fişini çıkarın , dondurucuda buz varsa onlar eritilmelidir. Buzdolabından parçaları sökün ve onları musluk altında deterjan ile yıkayın. Buzdolabın içi ise ayrıntılı bir şekilde sirke ve karbonat ile silinerek temizlenmelidir.

Temizlik bittikten sonra buzdolabınızın kapaklarını birkaç saat açık bırakın havalansın ve sonra bu süre bitince fişi tekrar takıp dolabınızı soğutun.

Buzdolabınız yeteri kadar soğudu zaman gıdalar ve yemek kapları temizlenip konulabilir. Yine bunlara rağmen koku devam ediyorsa o zaman teknik servisten yardım almanızı öneriyoruz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Deri Çizme Nasıl Boyanır

Kış aylarında genç kızlar tarafından en çok tercih edilen ayakkabı türü çizmelerdir. Fakat kar , …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir