AnaSayfa / Eğitim Şart / Çanakkale ile ilgili kısa ve öz yazı

Çanakkale ile ilgili kısa ve öz yazı

Çanakkale ile ilgili kısa yazı isteyen arkadaşlarımıza özet geçmek istedik;
Tarihin gördüğü en büyük ve destansı savaşlardan birisi kuşkusuz Çanakkale savaşıdır. Dünya tarihinde metre kareye 6.000 merminin düştüğü ender savaşlardan birisi olarak anılır.

Yüzleri, dilleri, dinleri, ırkları birbirinden farklı ve çeşitli milletlerden oluşan ve adete insan selini andıran ordular karşısında milletimiz ima gücüyle bombalara, mermilere, top ve tüfeklere kafa tutmuştur.

Çanakkale Cesurların, Korkusuzların ve Kahramanların savaşıdır. Yediden yetmişe; Yaşlısı, çocuğu, kadını herkes vatanı için göğsünü düşmana karşı siper etmiştir.

Ecdadımız o kadar cesur ve kahraman ki, düşmanın üstün silahlarına karşı sadece iman gücünü kullanmış, Şehit olmanın ne denli büyük bir mertebe olduğunun bilincinde olarak hiç korkmadan bu vatan için canını feda etmiştir.

İtilaf devletlerinin ülkemize saldırması ile birlikte Çanakkale cephesinde onları püskürtmek için Türk ordusu akla hayale gelmeyen muhteşem bir başarıyla, binlerce şehidiyle Allah’ın izniyle galip gelmiştir.

İngiliz savaş gemilerini Nusret mayn gemisi ile 18 mart tarihinde ordumuz sulara gömmüştür. Mustafa kemal ‘’ Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.’’ Sözü ile bu topraklara canların hiç çekinmeden feda edilebileceğini göstermiştir.

Çanakkale Savaşlarının Önemi:

Bu muazzam savaş Türklerin gücünü ve destansı kahramanlığını tüm dünyaya göstermiştir. Mustafa Kemal’in ne kadar büyük bir lider, askeri deha olduğunu gözler önüne sermiştir.

 

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

En Güzel Boyama Sayfaları

Çocuklar hayal güçleri sayesinde çok güzel boyama sayfaları  oluşturabilmektedir. Boyama kitaplarında yer alan desenler çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir