AnaSayfa / Biyografi / Cengiz Han Kimdir? Kısaca Özet Bilgi Ve Hayatı

Cengiz Han Kimdir? Kısaca Özet Bilgi Ve Hayatı

Cengiz Han büyük Moğol imparatorluğunu kuran birisidir. Asya şehirlerine atlı savaşçılarıyla beraber yaptığı kanlı akınlar sonucunda ünlü birisi olmuştur.

Hayatının sonlarına doğru ise şu yerlerde çok geniş bir toprak parçasının hakimi olmuştur. İşte o yerler şöyle ; Orta Asya , Çin ve Doğu Avrupa’dır. Cengiz Han vefat ettiği zaman hem oğulları hem de torunları insanlık tarihini en geniş sınırlara kadar ulaştırmayı başarmışlardır.

Cengiz Han’ın yapmış olduğu işgaller ve yıkımlar onu bir efsane yapmıştır. Onun bir taktiği vardı ve o taktiği bir şehri ilk olarak kuşatmak daha sonra şehirde yaşayan insanlar eğer karşı koyarsa onların hepsini öldürmekti.

Cengiz Han’ın gerçek adı Timuçin’dir. Göçebe olan bir Moğol şefinin oğludur ve 9 yaşında babasını kaybetmiştir. Babasını ise muhalif olan bir grup zehirleyerek onu öldürmüştür.

Bu durumda Timuçin ile annesi yoksulluğa düşmüşlerdir. Daha sonra Cengiz Han ailesinin klan yönetimi üzerinde hak sahibi olduklarını onlara bildirdi ve babasının hasımlarını yok etmek için savaşlara başlamıştır.

İlk olarak Moğol düzlüklerindeki komşu toplulukları ile sıkı mücadele etti ve o yeri kendi egemenliği altında birleştirdi , 1206 yılında ise Han adını aldı.

Cengiz Han 1227 yılında Tangutlarla mücadele etmiştir ve o yeri alıp lider olmuştur. Fakat bir kaza sonucunda ise düşüp hayatını kaybetmiştir.

Şimdi ise yeri bir daha keşfedilmeyen gizli bir bölgeye gömülmüştür. Sonraki yıllarda ise imparatorluk daha da çok genişlemeye başlamıştır.

Kısaca Konu Özeti ;

  • Kuzey Moğolistanın başkenti olan Karakorum 1889 yılında Rus arkeologlar tarafından bulunmuştur.
  • Cengiz Han kimsenin bilmediği gizli bir yere gömülmüştür. Cengiz’in isteği üzerine ise cenaze taşınırken yolda karşılaşmış olduğu herkes öldürülmüştür. Cenaze töreni bittiği zaman hem hizmetçiler hem de askerler mezar yerinde katledilmiştir. İşte bu yüzden mezar yeri nerede olduğu hiç öğrenilemedi.
  • Moğolistan’ın komünist hükümeti , Cengiz Han’ın hem resimlerinin sergilenmesini hem de onun adının anılmasını yasaklamıştır ve Kominist rejimi ise 1990 yılında yıkılmıştır.

Doğum Tarihi ; 1162

Ölüm Tarihi ; 1227

Çocukları ; Ögeday, Cuci, Tuluy, Çağatay Han, Alakhai Bekhi, Checheikhen, Alaltun, Tümelün, Gelejian, Khochen Beki

Torunları ; Kubilay Han, Batu Han, Hülagû Han, Möngke, Berke Han,

Ebeveynleri: Yesügey, Höelin

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Newton çok kısaca hayatı bilgi ve (ÖZET)

Newton’un çok kısaca hayatı hakkında özet geçelim. – İngiltere / Woolsthrope’da 25 Aralık 1642 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir