AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Deri Ceket Temizliği Nasıl Yapılır

Deri Ceket Temizliği Nasıl Yapılır

Mevsim geçişlerinde en çok tercih edilen dış giyim ürünlerinden birisi de deri ceket modelleridir. Deri ceketler leke tutmaz ve temizlenmesi için uygulanacak olan yöntemleri ise şu şekildedir ;

Deri ceketler kolay kolay leke tutmaz ve üstüne bir sıvı döküldüğü zaman yapılması gereken ilk iş yüzeyi kuru bir peçete ile silinmesidir.

Birçok kişi ıslak mendil kullanmaktadır bu yanlıştır. Deri ceket temizliğinde kesinlikle ıslak mendil kullanılmamaktadır.

Derinin beslenmesi ve nemli tutulması için hiçbir zaman ıslak mendil , deterjan gibi katkılı malzemelerden kaçınılmalıdır.

Aksi halde deri ceketinizi temizlerken iyi sonuçlar almak yerine yüzeyi yıpranır , lekelerden daha çok izler meydana gelecektir.

Ceket üzerinde eğer leke kurumuş ve fark edilmiyorsa o zaman nemli bir bezle silebilirsiniz. Buna rağmen halanda leke çıkmıyorsa o zaman deri ceketinize kuru temizleme işlemi uygulayabilirsiniz.

Deri ceketlerin üzerine kesinlikle parfüm veya deodorant gibi ürünler sıkılmamalıdır. Kimyasal madde içeren bu ürünleri deri ceketinize sıkarsanız derinin yapısını ve dokusunu bozmuş olursunuz.

Bazı parfüm ve deodorantlar derinin üzerine geldiği zaman temizlemesi zor olur ve çok uğraşırsınız. Aynı zaman da deri ceketinizi saklarken düzgün asıldığına ve poşetle örtülmediğinden emin olunuz.

Kırışık şekilde deri ceketinizi saklarsanız derinin yüzeyinde katlar oluşur ve kat oluştuğundan dolayı yüzeyin leke tutması çok kolay bir hale gelir. Poşet ve naylon gibi malzemelerle katlana deriler nefes almaz yapısı hemen bozulur.

Tüy bırakmayan bir beze bu bez ince yapılı olmaktadır , az miktarda vazelin sürün ve deri ceketinizi silin.

Bu şekilde deri ceketiniz daha parlak ve yepyeni gibi olacağından emin olabilirsiniz. Derinin üzerinde bulunan lekeleri de bu şekilde rahatça çıkartabilirsiniz.

Tabi arkadaşlar bu işlemi yaparken vazelinin derinin tüm yüzeyinde eşit olarak dağıtıldığından emin olunuz ve uygularken ise nazikçe davranın.

Birçok kişi deri ceketini çamaşır makinesine atıyor ve böyle olunca da ceket yıpranıyor ve yapısı bozuluyor. Bu yüzden deri ceketler çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun değildir.

Diğer çamaşırlar gibi suyla ve ardından sıkılarak yıkanmaz , yıkanırsa da derinin yüzeyinde çatlamalar ve matlaşmalar meydana gelir.

Şimdi deri ceketimizi temizledik ve bakımını yaptık sıra geldi deriyi nemlendirmeye , beslemeye bu çok önemlidir.

Ceketiniz beyaz veya çok açık bir renkte ise o zaman vazelin yerine nemlendirici kremler kullanmanızı öneririm.

Kullanacağınız maddeyi ise deri yüzeyine iyicene yedirin nazik ve dairesel hareketlerle uygulama yapın.

Bu şekilde deri ceketinizi kolayca temizleyebilirsiniz isteyenler dediğimiz gibi kuru temizleme yöntemi ile de zorlu lekeleri rahatlıkla çıkartabilirsiniz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir