AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Deri Çizme Nasıl Boyanır

Deri Çizme Nasıl Boyanır

Kış aylarında genç kızlar tarafından en çok tercih edilen ayakkabı türü çizmelerdir. Fakat kar , yağmur ve çamur gibi koşullarda olduğu için çizmeler bu durumda yıpranır.

Yıprandıkları zaman görünümü eskimiş gibi olur ve buda bizi ister istemez sinir eder. Eskimiş olarak görünen bu çizmeler biraz bakım ve boya işlemi istiyor aslında. Vereceğimiz işlemleri yaparsanız yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz emin olun eskisinden bile güzel ve hoş olabilir.

Boya Seçimi Önemlidir

Çizmenin boyası kullanılan materyallere göre farklılık gösterir. Mesela deriden üretilen bir çizmenin boyama işlemi süettir. Nubuk gibi maddelerden üretilmişlere göre biraz daha kolay olmaktadır.

Deri çizmelerin boyama işlemi yapılırken bazı noktalara dikkat etmeli ve aşamaları takip etmelisiniz.

O zaman iş başına ilk önce deriye zarar vermeyecek bir yumuşak fırça bulup onla çizmeyi temizleyin kurumuş , çamur ve toz gibi istenmeyen kirlerden kurtulun.

Çizmenin bilek bölümlerinden başlayıp sonra alt bölüme kadar temizlenmelidir. Kuru ve tozlu görünümden çizmelerimizi arındırdık şimdi deriye uygun bir renk seçip boyama işlemini gerçekleştirin. Tabi boya olarak ayakkabı boyasını tercih edeceksiniz.

Çizme boyaması yapmadan önce ayakkabı boyasının likit ve vernik gibi maddeler var mı onu bilmeniz gerekiyor. Eğer içinde bu 2 madde varsa kesinlikle kullanmayınız.

Vernik içeren bir boya kullanırsanız boya deriye özellikle bilek bölümlerine büyük zarar verip çatlaklara yol açar. Likit kullanırsanız da siz ne yaparsanız yapın hoş bir görünüm ortaya çıkmaz. Çizmeniz katı bir renge bulanır bu yüzden 2 maddeye çok dikkat ediniz.

Süngerle Boyama

Uygun bir ayakkabı boyasını seçtiniz ardından sünger ile boyama işlemine artık geçiyoruz. Süngerinize bir miktar kadar boya alın ve ilk olarak çizmenin alt kısımlara ince olan bilek bölümünden boyamaya başlayın.

Bu bölgeleri hafif bir şekilde dairesel olarak olabildiğince ince katman şeklinde boyayın. Çizmenin bilek bölümünden aşağı gelince artık boya miktarı ve inceliğe geçilebilir.

Çizmenizi boyarken her zaman hızlı olun ve boyama işlemi bitmeden kurumamasına dikkat edin. Kurumaya başlayan boyanın üzerine boya sürerseniz çizmeniz pürüzsüz bir görünüme sahip olur.

Çizmenin iki tekide bu şekilde boyanır ve sonrasında kurumaya bırakılır. Çizmenin üzerinde kuruyan boya mat ve pürüzsüz görünüm oluşturacak eskisinden daha güzel olacaktır.

Parlak bir görünüme sahip olmak isteyenler varsa da çizmelerine parlatıcı cila uygulaması yapabilirler. Cilayı sünger yardımı ile bilek kısmından başlanarak uygulanır tabi cila az uygulanır ve bitince kurumaya bırakılır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir