AnaSayfa / Sözler & Mesajlar / Dini İçerikli Anlamlı Doğum Günü Sözleri

Dini İçerikli Anlamlı Doğum Günü Sözleri

Doğum günü biliyorsunuz ki; Mevlit kandili kutluyoruz. Mevlit demek; Efendimizin doğum ayı demektir. Allah’ım inşallah bu aya bizleri kavuştursun. Doğum günü kutlamak haram değildir. Lakin doğum günü kutlayım derken içki vs şeyler içerseniz, Avrupa’dan gelen adetleri uygulamaya kalkarsanız kutlamak caiz olmaz.

Kim bir topluma benzerse onlardandır gibi bir sürü hadisi şerifler ve aynı zamanda Allah’ın bu konuda ayetleri vardır. O yüzden doğum günü kutlarken dinimizin yasaklamış olduğu davranışlardan ve yiyecek / İçeceklerden sakınmalıyız.

Müslümanlıkta doğum günü kutlamak var mı?

Yani evladınızın doğum günü olmuş nisan ayında yada ocak ayında doğmuş. Evladım gel sana pasta yapalım, et yemeği yapalım beraber dışarıda yemek yiyelim. Allah sana uzun ömürler versin Bunlar hepsi doğru şeylerdir. Dine aykırı olan şeyler değildir.

Doğum günlerinde yanlış yapılan şeyler vardır. Başka kültürlerde olan şeyleri uygulamaya başlarsak, o kültürlere karşı direnç noktalarını kaybederiz.

Evladımızın doğum gününü elbette kutlarız, ona hediye alırız, pastada alırız ama Hıristiyanlıkta ve Yahudilikte uygulanan doğum günü uygulamalarını yapmamalıyız. Çoğu hoca doğum günü kutlarken dua edin diyor.

Sadaka dağıtın, fakirleri yemeğe çağırın işte o zaman kutlamanın anlamı daha büyük olur. Bu saymış olduğumuz hususlar aynı şekilde yeni yıl içinde geçerlidir.

Yeni yıla girerken saçma sapan batıl inançlar, totemler, sayı tutma yok efendim o güne ne yaparsan tüm yeni yılın öyle geçer gibi bir sürü saçma Hıristiyan adetlerinden uzak durmalısınız.

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Mevlana’nın Aşk sözleri Resimli ( Facebook-Twitter-İnstagram Paylaş)

Mevlana denildiği zaman akla aşk ve hoşgörü gelmektedir. Bazıları bu aşkı dünyevi aşk ile karıştırıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir