AnaSayfa / Dini / Dört Büyük Melek Kimlerdir? Görevleri Nelerdir?

Dört Büyük Melek Kimlerdir? Görevleri Nelerdir?

Allah’ın nurdan yarattığı melekler, her emrini eksiksiz bir şekilde anında yerine getiren ve hiç günah işlemeyen varlıklardır.

Kainatta çok çeşitli vazifelerde görevli olabilen melekler var iken aynı zamanda sadece Allah’a ibadet eden meleklerde bulunmaktadır.

Bu melekler arasında ise dört tanesi diğerlerinden görev ve mevki açısından daha üstündürler. Bu üstün olan dört meleğin isimleri Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail’dir.

Cebrail

Şedid-ül Kuva (Şiddetli Kuvvet Sahibi), Rûh’ül Emin, Ruh’ül Kudüs ve Cibril isimleri ile Kur’an-ı Kerim’de anılan Cebrail meleklerin en büyüğü ve en üstünüdür.

Allah’ın kulu manasına gelir. Cebrail’i yaratıldığı surette iki kez gören Peygamber Efendimiz(sav), ilkinde 600 kanadının bulunduğunu ve bir kanadıyla tüm ufku kapladığını, kanatlarından çeşitli renklerde inciler yakutlar döküldüğünü anlatmıştır.

Cebrail, tüm zamanlar boyunca Allah-u Teala’dan peygamberlerine vahiy getirmiştir. Ayrıca Hz.Muhammed(sav)’in Mirac yolculuğunda kendisine eşlik etmiştir.

Mikail

Eski din kitaplarında Mikail, Allah’a karşı gelerek asi olan İblis ile savaşarak onu Cennet’ten kovan melek olarak bilinir. Ancak Kur’an-ı Kerim’de bu olay zikredilmemiştir.

İslam dininde Mikail, Allah-u Teala’nın izniyle dünya üzerindeki doğa olaylarını düzenlemekle vazifelendirilmiştir.

Rezzakiyet Arşı’nın yani mahlukların rızıklarının dağıtılması konusunda yer yüzündeki vazifeli meleklerinin reisi hükmündedir.

İsrafil

Dünyanın ölümü ve kainattaki düzenin son bulması demek olan Kıyamet Saati, İsrafil’in üflemekle görevli olduğu Sur Borusu’nun üflenmesiyle vuku bulacaktır.

Kıyametin gerçekleşmesinin ardından İsrafil, Sur’a ikinci kez üfleyecek ve böylece tüm mahluklar ve canlılar ikinci kez hayat bularak dirilecek ve hesapları görülmek üzere mahşer alanında toplanacaklardır.

Azrail

Kur’an-ı Kerim’de Melek-ül Mevt yani Ölüm Meleği olarak geçer. Azrail, can almakla görevli olan meleklerin başıdır.

Kişilerin hayatlarını nasıl geçirdiğine bağlı olarak canlarını alırken onlara kendilerini bekleyen güzel hayatı müjdeleyen bir dost şeklinde ya da çekecekleri azaptan haber veren bir azap meleği şeklinde görünür.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir