AnaSayfa / Sözler & Mesajlar / Dünyanın en güzel gülleri

Dünyanın en güzel gülleri

Dünyanın en güzel gülleri

Dünyanın en güzel gülleri listemizde birbirinden farklı ve gözleri kamaştıran güller var. Bakalım en çok hangisini beğeneceksiniz.

Pierre de Ronsard ( EDEN ROSE):

Gülün ismi Fransız şair Pierre de Ronsard’ın şerefine koyulmuştur, ama onun ismi meşhur olmadığı için ‘’ Cennet gülü’’ adını vermişler. Bu gülün krema renginde tonları olmasına rağmen pembe tonları daha da göz okşayıcıdır.  Fiyatı 20 dolar kadar var. Hem güzel, hem pahalı bir güldür.

Sweet Juliet Gülü:

David Austin tarafından üretilmiştir. Bu gül için yaklaşık  15.8 milyon dolar ve 15 il emek sarf etmiştir. Küçük kayısı tomurcuklu zarif gül ilk defa 2006 yılında Chealse flower show’da dünyayı sunulmuştur ve o yıldan bu işle ilgilenenlerin odak noktasında olmuştur.  Sweet juliet gülünün küçük bir demeti 150 dolardır.  Bir gülü ise 25 dolardır.

Medinilla Gülü

Solgun pembe güle Asya ormanlarında , Afrika ve Pasifik okyanusu adalarında  bulunmaktadır.  Bu gül en güzel  egzotik gül olarak tanınmaktadır. Gülün değeri 50 – 150 dolar arasında değişiyor.

Orchide Gold Kinabalu

Bu gül florist pazarınd en pahalı gül olarak tanınmaktadır. Bu bitkiye yalnız bir yerde Borneo adasında milli park olan Kinabalu dağlarında bulunmaktadır. Bu gül mart- mayıs ayları arasında çiçek açıyor ve yeniden açması için uzun bir süre gerekebilir. Fiyatı 5000 – 6000 dolar arasında değişiyor. Oldukça pahalı ve aynı zamanda dünyanın en pahalı gülleri listesinde yer almaktadır.

Beyaz Gül

Saflığı, saygı ve masumiyeti ifade eden en güzel güllerden birisidir, aynı zamanda en eski gül çeşitleri arasında yer alır. Saflık ve masumiyeti ifade etmenin en etkili yolu; Beyaz güllerdir.  Gelin buketlerinde ve bir çok organizasyonda beyaz güllere rastlamanız mümkündür. Dünyanın en güzel gülleri arasındadır.

Kırmızı Gül

 

Gerçek aşkı, cesareti, takdir ve saygıyı dile getirmek için kırmızı gül kullanılır. Bir insana ‘’ Seni Seviyorum’’ demenin en özel yoludur. Gül bitkisi asırlardır ismi hep ‘’ Aşk’’ ile anılmıştır.

Sadece aşkı değil, Cesaret, takdir ve tebrik gibi değerli cümleleri ifade eder. Eskiden At yarışlarına ‘’ Güllerin Koşusu’’ ismi verilirdi ve kazananlara ise Kırmızı gül buketi verirlerdi.

Pembe gül:

Bir çok anlamı vardır; Mutluluk, minnettarlık ve imrenme gibi.. Bu muazzam glün ayrıca açık ve koyu olmak üzere bir çok renk tonajlarını görebilirsiniz.  Düğün ve davet gibi önemli organizasyonlarda kullanılan bir gül çeşididir. Takdir, tebrik ve teşekkür için kullanılır.

GÜL HAKKINDA BİLGİ:

Evlerde, bahçelerde, işyerlerinde gerek hoş bir hava yakalamak gerekse sevgiyi aşılamak için bakılan muazzam bir bitkidir. Sevdiğiniz insana aşkınızı en güzel ve en kolay gül ile ifade edebilirsiniz.

Yetiştirilmesi:

Direk güneş ışığı istemez. Dolayı yolda güneş ışından faydalanabilir.

Aşırı soğuk yada aşırı sıcak havalarda gül bitkisinin yaprakları, çiçekleri ve hatta kökleri zarar görebilir.

Eğer saksıda yetiştiriyorsanız 2 senede bir özellikle sıcak mevsimde saksı değişimi yapılması önerilir.

Sulanması:

Sulama yaparken toprağın her tarafı sulanmalıdır.

Yaz aylarında her bitkide olduğu gibi gül bitkisi de çok fazla suya ihtiyaç duyar. Sıcak havalarda su miktarını arttırmanız gerekiyor.

Sulamalar aynı ölçüde, aynı miktarda, aynı günde olması şarttır.

Gülde belirgin bir şekilde değişiklik yoksa, sulamada kullandığınız kap ve ölçüyü değiştirmenize gerek yoktur.

En önemli kriterlerden birisi: Gül Yetiştiriciliğinde Kış mevsiminde oda sıcaklığının 12 derece altında olmaması gerekiyor.

Gül bitkileri genel olarak yazın çiçek açar ve kış mevsimine doğru çiçeklerini döker. Bir nevi dinlenir.

Kışın musluktan yada çeşmeden aldığınız soğuk suyu kesinlikle bitkide kullanmayın. Gül bitkisini kışın sularken suyun oda sıcaklığında olmasına özellikle özen gösterin.

Bakımı:

Hava akımlarına ve rüzgarlara karşı gül bitkisini korumak gerekir.

Kış mevsiminde havalar aşırı derecede soğuk olacağından dolayı bitkinizi koruyunuz.

Gül bitkisinin olduğu yerlerde başka cisim barındırmayınız.

Çiçekçi yada seracılardan temin edilen vitamin, mineralleri kullanabilirsiniz. Bitkinin ömrünün uzun olması açısından bu husus önemlidir.

Gül bitkisini kökten ayırma yöntemi ile çoğaltabilirsiniz. En uygun zaman NİSAN ayıdır.

DÜNYANIN EN GÜZEL GÜLLERİ VE RESİMLERİ:

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Mevlana’nın Aşk sözleri Resimli ( Facebook-Twitter-İnstagram Paylaş)

Mevlana denildiği zaman akla aşk ve hoşgörü gelmektedir. Bazıları bu aşkı dünyevi aşk ile karıştırıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir