AnaSayfa / Hayvanlar / Dünyanın en sevimli köpekleri ( resimler)

Dünyanın en sevimli köpekleri ( resimler)

Dünyanın en sevimli, şirin, tatlı ve güzel köpeklerini resimleri ile birlikte inceleyeceğiz.

İnsanların en çok sevdiği hayvanlar listesinde ilk sırada yer alan köpekler, Hayata pozitif bakmamızı sağlarken, bir yandan bizlere her konuda eşlik etmeye çalışıyorlar. Ona verdiğiniz değeri çok iyi bildiği için sadık olduğunu her an kanıtlamaya çalışıyor.

Ne zaman moraliniz bozulsa, birisi ile tartışsanız, Bu eşsiz hayvanlar adeta bir terapist gibi imdadımıza yetişiyor.

Dünya üzerinde yaşayan en sevimli köpek cinslerini gelin hep birlikte göz atalım.

1.KANİŞ

Bir çeşit süs köpeğidir. Ülkemizde hayvan severlerin ilk tercihleri arasında yer alır. Kendisine has bir karakter yapısına sahip olan bu sevimli köpek, oldukça zarif ve aynı zamanda kendisinden emin bir yapısı vardır.

Göz rengi genelde koyudur. Kalça kısımları ise yuvarlaktır.

Çok iyi huylu olduğundan dolayı tercih sebebidir. Yön bulma konusunda muazzam bir yeteneğe sahip olan kaniş’in ayrıca kulakları çok iyi duyar.

Eğitim konusunda biraz tembel diyebiliriz. Sürekli onu eğitmeye kalkarsanız, aniden sıkılır ve istemeyebilir.

2-Chow Chow

Siyah dili ve düz arka bacakları en belirgin özelliklerinden olup, egzersiz konusunda yeterli eğitim verebilirseniz evde yada apartmanda besleyebilirsiniz.

Sıcağı hiç haz etmediği için, dışarıya çıkmak ister. Tembelliğe müsait bir hayvan olduğundan dolayı düzenli egzersiz yapılması tavsiye edilir.

Resimde gördüğünüz gibi tüyleri dik ve çok güzeldir. Bu özelliğini koruması için düzenli olarak tüylerinin  bakımı yapılması gerekir.

Mevsimsel olarak en çok fazla tüy döken köpekler sınıfına girdiği için bakım konusunda özellikle dikkatli  olunması şart!

3-Yorkshire Terrier

‘’ Oyuncak’’ köpek ırkı olarak adlandırılır.  Çok ufak köpeklerdir. Harektli, enerjik, kendisine güvenli olan maceracı özellikleri ile ön plana çıkar.

Bazı yorkshire köpekler inatçı olabilir. Çok ısa sürede eğitilebilirler. Sahibine sadık ve aynı zamanda onu koruyan bir köpektir.  Ev ortamı için en ideal köpeklerden birisidir. Soğuğa gelemez!

Tüylerinin bakımı oldukça zordur. Kimi zaman profesyonellik gerektirebilir. Gözüne ve kulak çevresine etki eden tüyler düzenli olarak temizlenmelidir. Ortalama 15 yıl kadar ömürleri vardır.

4. Golden Retriever

En sevimli köpek ırklarından birisidir.  Barışçıl, uysal ve aynı zamanda duygusal yapısı ile insanı kendisine bağlar. Çocuklarla iyi anlaşır. Sabırlı köpeklerdir.

Koku alma konusunda kimse onun eline su dökemez.  Rahatlıkla avlanabildiği gibi, avları bulup size getirebilir.  İnsanın en sadık dostu olarak adlandırılır.

5-Beagles

1300’lü yıllarda İngiltere’de ortaya çıkmıştır.  ‘’ Koku avcısı’’ olarak adlandırılan bu hayvan, tavşan avlarında işe yarar.  Yasadışı malları bulma konusunda oldukça yeteneklidir. Narkotik ekiplerin vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Ortalama 12 ile 15 yıl kadar yaşar ve kilosu ise 8 – 15 kg arasındadır.  Sosyal ve cesur köpekler olduğundan dolayı herkesi sever ve kuyruk sallayarak sevgisini, mutlu olduğunu belli eder.  Gözlemci bir köpektir ve ne istediğini çok iyi bilir.

6-Lhasa Apsos

Lhasa Apso özellikle tüyeri ile dikkat çeken sevimli ve küçük bir köpek ırkıdır. Sık ve dikkat çekici kürkü ile insanı kendisine hayran bırakır.

Krem, altın ve bal sarısı gibi renkleri vardır. İngiliz koyun köpeğinin biraz daha küçük haline benzemektedir.  Tüyleri diğer köpekler gibi seyrek değil, aksine sert ve sıkı bir yapıya sahiptir.

7-Bassets

Evcil olarak beslenebilir fakat kapalı ortamlarda biraz tembeldir. Bu hayvanın biraz hareketli olmasını istiyorsanız dışarıda uzun saatler gezdirmelisiniz.

Egzersiz çok önemlidir. Çok fazla zorlamamalısınız. Hayvanın sağlıklı olmasını istiyorsanız egzersizlerini ihmal etmeyiniz. Dünyanın en sevimli köpekleri arasında yer alır. Nazik ve dost canlısı bir pet arkadaştır.

8-Minyatür Schnauzer

Dış görünümü ile insanlar tarafından hemen fark edilen bir köpek ırkıdır. O kadar sevimli, tatlı ve sevecen bir köpektir ki.. İnsan evinde onu beslemek ve bakmak için can atar.

Avlanma yapanların işine yarayacak bir köpektir. Küçük bir yapıya sahiptir ve bu yüzden pet hayvanı olarak bakılır.

9-Cavalier King Charles Spaniels

Spaniel köpek cinsinin ufak boylu, sevecen, tatlı bireylerindendir. Tüyleri yumuşacık, tertemiz olup, göze hitap etmektedir.

Hem süs hem av köpeği olarak kullanılabilmektedir. Düz kuyrukludur. Değişik renkleri vardır. Bunlar arasında en çok göze çarpanları, beyaz, siyah, kahve olanıdır.

Sadık, zeki, ve itaatkar köpeklerdir. Her güzelin bir kusuru vardır deler. Bu hayvanlarda dikkat edilmez ise ikili kapakçık denilen hastalığa yakalanır ve hayatını kaybedebilirler.

Bu tarz köpekleri satın almadan önce iyi araştırma yapmalı ve dikkat edilmelidir.

10. Lagotto Romagnolo

olarak bilinmez ama en eski köpek türleri arasında yerini alır. Tüyleriyle ve güzel görünümü ile dikkat çeken dünyanın en tatlı süs köpeklerinden birisidir.

Çok çalışkan, akıllı ve hareketli bir köpektir. Oldukça çeviktir. Bu saydıklarımız bilinen en önemli karakteristik özelliklerindendir.  Diğer köpekler gibi uykucu değil, aksine uyuduğu çok nadir görülmüştür. Gözü açık kurnaz bir köpektir.

DÜNYANIN EN SEVİMLİ KÖPEKLERİNİN RESİMLERİ

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir