AnaSayfa / Eğitim Şart / Edisonun kısaca hayatı ve Buluşları

Edisonun kısaca hayatı ve Buluşları

Thomas Alva Edison, Amerika birleşik devletlerinin ohio eyaletindki yedi çocuklu Edison ailesinin son üyesi olarak 11 şubat 1847 tarihinde dünyaya geldi. Thomas Edison’un babası Hollanda göçmeni Samuel Edison, Annesi ise İskoç gömeni Nancy Eliot Edison’dur.

Mobilya işleri ile uğraşan Samuel Edison’un işleri bozulunca taşınmaya karar verdi. Thomas Edison geçirdiği ağır hastalıklar yüzünden okula geç yaşta başlayıp, 3 ay sonra kavraması yeterli görülmeyip okuldan atıldı.

Evinde özel öğretmenler ve annesi tarafından itina ile yetiştirilen Thomas Edison,  12 yaşında ailesine yardım etmek amacıyla trenlerde gazete satmaya başladı.  Ancak 3 yıl çalıştığı trende deney yaparken, yangın çıkartıp kovuldu.

Tarihin akışını değiştiren ve teknolojinin gelişmesine inanılmaz katkılar sağlayan Thomas Edison ampul icat etmiştir.

Buluşları:

– Ampulü icat etti

– 10 yaşında fizik ve kimya ile ilgilenmiş olup gazete satarak kazandığı paralarla kendisine Atölye kurmuş ve elektrikli oy makinesini geliştirerek patentini üzerine almıştır.

Sesli telgraf üzerinde çalışmalar yaptı. Karbon iletici eklemesi ile telefonun gelişmesine katkı sağladı!

– 1877 senesinde ses kayıt cihazını geliştirdi.

– Elektrik santralleri kurdu

– Ampulü geliştirmiştir.

– Gramafonu bulmuştur.

– Elektrikli kayıt cihazını bulmuştur.

Elektrik akımının ters orantılı olduğunu düşünmüş ve güvenli olmayacağından dolayı ark lambası üzerinde çalışmalar yapmıştır.

İki kere evlendi ve altı çocuğu oldu. Thomas Edison 18 ekim 1931 yılında New jersey’de hayatını kaybetmiştir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Güzel Eğlenceli Boyama Sayfaları Örnekleri

Çocuklar eğlenceli boyama sayfaları ile boyama yapmayı daha çok sevmektedir. Boyama sayfalarında tercih edilen desenleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir