AnaSayfa / Yemek / Ekmek kaç dakikada pişer ve hazır hale gelir?

Ekmek kaç dakikada pişer ve hazır hale gelir?

Bugün sade ekmeğin kaç dakikada piştiğini ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Bir ekmeğin hazırlanışı ne kadar önemliyse, pişirme süresi o derece önemlidir! Yanlış pişirme süreleri sonucunda; İçi pişmemiş yada dışı yanmış ekmek ile karşılaşma olasılığınız bir hayli fazladır.

Ekmek yapımında kullanılan malzeme pişirme süresine etki eder ve farklılık gösterebilir. En faydalısı fırında pişen ekmeği gözünüzle arada bir kontrol edin!

Normal ( Sade) Ekmek kaç dakikada pişer?

İçerisine hiçbir şey katılmayan ve düzgün bir şekilde mayalanan ekmeğe sade ekmek adını veririz. Çok kısa sürede piştiği için üzerinin kuruma olasılığı bir hali fazla olduğu için gözünüz ile arada bir kontrol etmeyi unutmayınız.

200 derece ev fırınında ekmek 20 dakikada pişer.  Fırını önceden ısıtmayı unutmayınız yoksa pişme süresi uzayabilir. Isıtılmayan fırında 25 – 30 dakikada pişer.

İnsanlık tarihinin gelmiş geçmiş en eski ve en önemli yiyeceği olan ekmek, Hiçbir şekilde organikliğinden ödün vermeden günümüze kadar gelmiştir.

Ne yazık ki günümüzde fırınlarda satılan ekmeklerin %10’u katkı maddesi konularak pişirilmektedir. Tarım bakanlığının bu konuda hatta izni bile var.

Artık ekmekler eskisi gibi %100 doğal değil. Sanırım bu katkı maddesi sayesinde ekmek kolay bozulmuyor. Bu yüzden sağlığa zararlı olabileceğinden dolayı kendi ekmeğinizi evde kendiniz yapabilirsiniz. Hem sağlığınızı korur hem ev ekonomisi yapmış olursunuz.

Bir ekmek için un, maya, tuz ve su ekmeğin en temel malzemeleridir. İyice yoğurmak gerekir. Biraz yorulacaksınız ama buna değecek. Güzel bir ekmek elde etmeni en önemli püf noktası malzemeleri iyice karıştırmaktır.

Hamurun mayalanması için biraz beklemeniz gerekiyor. 1 saatte hamur mayalanabiliyor. Kabardığı zaman hazır hale gelmiş olacaktır ve ardından elinizle dilediğiniz şekli verebilirsiz.

EVDE SADE EKMEK YAPILIŞI:

Malzemeler:

1 kilo un

1 paket kuru maya

Yeteri kadar ılık su

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı toz şeker

YAPILIŞI:

Derin bir kabın içerisine unu, tuzu, toz şekeri ve mayayı ekleyelim ve güzelce karıştıralım. Üzerine azar azar suyu ilave edin ve kulak memesi kıvamına gelene kadar hamurumuzu yoğurmaya devam edelim. Yanınızda bir kişinin olması size kolaylık sağlayacaktır. Siz hamuru yoğururken, suyu size yardım eden kişi azar azar dökebilir.

Hamur kulak memesi kıvamına geldikten sonra 1 saat kadar kabarmasını bekleyelim yani mayalansın.

Sonra hamurumuzu fırın tepsisine güzelce yayın 15 dakika daha mayalanmasını bekleyin. Ardından 200 derece fırında pişirin. 20 dakika gibi bir sürede pişiyor. Siz yine arada bir kontrol etmeyi unutmayınız.

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Dolma Kaç Dakika Pişer? Ne Kadar Süre Hazır Hale Gelir?

Dolma kaç dakikada pişirilir sorusunu eminim ev hanımları çok merak ediyor. Bizde bugün bu konuya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir