AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Ekmekler Bayatlamadan Nasıl Saklanır

Ekmekler Bayatlamadan Nasıl Saklanır

Temel karbonhidrat kaynaklarımızdan biri olan ekmek kısa süre içinde tüketmediğimiz zaman bayatlama başlar. Ekmek neden bayatlar ; içinde bulunan su buharlaşır ve ekmek dokusu bu şekilde sertleşir bayatlama meydana gelir.

Normal şartlarda ekmek en fazla 36 saat boyunca taze kalabilir , eğer uygun olmayan koşullarda duruyorsa o zaman bu süre çok aşağıya iner. Ekmeğinizin daha uzun süre taze kalmasını ve bayatlamamasını istiyorsanız o zaman bu noktalara çok dikkat edin.

Ekmeğin Bayatlamasını Önleme Yolları

Ekmeklerinizin bayatlamamasını istiyorsanız o zaman buharlaşmanın olabildiğince azaltılması gerek eğer yüksek olursa çok çabuk bayatlama meydana gelir.

Suyun buharlaşmasını engelleyin ve ekmeğiniz taze kalsın kolay bir şekilde saklayın. Ekmeğinizi saklamak için ise bir kağıda sarabilirsiniz.

Ancak saracağınız kağıt renkli olmasın sade olmasına dikkat edin. Ambalaj kağıdı renkli olan kağıtlar her zaman sağlık açısından zararlıdır.

Birçok kişi gazete kağıdı kullanıyor bu yanlış bir yöntemdir onun içerisinde birden fazla zararlı madde bulunmaktadır bu yüzden önerilmez. Kağıt dışında isteyenler temiz ve kuru beyaz , sofra bezi bunlardan da yararlanabilir. Bu şekilde ekmeğinizin buharlaşmasını en aza indirmiş olursunuz ve ekmeğiniz uzun süre tazeliğini korur.

Ekmekler aynı zaman da ışık görmeyen kapalı serin ortamlarda muhafaza edilmeleri gerekmekte. Ekmek dolapları bu iş için çok uygun yerdir fakat kapağının kapalı kalması çok önemli bir konudur. Ortam serin olduğundan ve ışık almadığı için buharlaşma az olacağı gibi ekmekleriniz uzun süre tazede kalabilir.

Buzdolabında Ekmekler Nasıl Saklanır

Ekmeklerinizi buzdolabında saklarsanız tazeliğini korumuş olursunuz. Buzdolabının sıcaklık değeri düşüktür ve fazla açılmadıklarından dolayı ışık girmez bu yüzden buharlaşma hızı çok yavaş olur ve ekmekler taptaze kalır.

Ancak ekmek direk olarak buzdolabına konmaz bunun yerine bir poşete konularak ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bunun için de isteyenler kilitli buzdolabı poşetleri bulunuyor onları tercih edebilirsiniz.

Diğer yöntemlere bakacak olursak ekmeğin uzun süre taze kalmasını sağlayan yöntem ise ekmeğin dondurulmasıdır. Bu şekilde ekmeğiniz derin dondurucu sayesinde uzun süre taze kalır.

Ancak ekmeğiniz donmuş olacak çözdürüldüğü zaman tazeliğini korumak istiyorsanız o zaman 3 ayı geçmemesine özen gösterin. Eğer 4 – 5 ay geçerse o zaman ekmeğinizin tazeliği gider.

Dondurularak saklama yöntemi için ekmekler bütün yerine dilimlenmesi ve birkaç dilimlik grup halinde poşetlere konması önerilir. Böylece ekmekleriniz hem kısa sürede donarlar , hem de çözme işlemi yapacağınız zaman zorlanmazsınız.

En son olarak ekmekleri donduracağınız zaman ekmeklerin dondurulduğu tarih kesinlikle yazılmalıdır. Eğer yazılmazsa ne zaman koyduğunuzu kaç gün veya kaç ay geçti bilemezsiniz.

Vermiş olduğumuz bu yöntemler ile ekmekleriniz çok güzel bir şekilde taptaze kalacağından emin olabilirsiniz. İstediğiniz yöntemi seçerek ekmeklerinizin bayatlamasını önleyebilirsiniz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Deri Çizme Nasıl Boyanır

Kış aylarında genç kızlar tarafından en çok tercih edilen ayakkabı türü çizmelerdir. Fakat kar , …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir