AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Elmanın kararmaması ve taze olması için ne yapılmalı?

Elmanın kararmaması ve taze olması için ne yapılmalı?

Birçok kişi meyveleri çok sever. Fakat sevilmeyen bir durum ise elma kesildikten sonra kabukları soyulur eğer dışarıda uzun süre kalırsa renk değişime uğrar yani kararma meydana gelir. Tabi bu olay sadece elmada değil armut , ayva , patates gibi birçok meyve ve sebzede olmaktadır.

Canlı hücresini biliyorsanız zaten bir hücrede ne kadar enzim olduğunu da biliyorsunuz demektir. Bilmeyenlere söyleyelim bir hücrede binlerce enzim bulunmaktadır arkadaşlar. Elma ve patatesler kesildikten sonra kararır çünkü enzimlerden birisi PPO oluşturuyor açıklaması şu şekilde ‘Polifenol Oksidaz’ olmaktadır. İşte bu enzim havanın oksijenini alıyor ve tanin adlı kimyasal ile birleşip elmanın veya patatesin kararmasını sağlıyor.

Elmayı kestik veya soyduk işte kesilme yüzeyinde bulunan hücreler burada hem bölünür , hem de açılır. Sonra Polifenol Oksidaz’lar havanın oksijeni ile birleşir ortaya renk değişimi çıkar aynı demirin paslanması gibi olay meydana gelir kısacası. Yere düşen elmalar vardır üzerinde kahverengi noktalar vardır işte bunun nedeni de budur.

Eğer renginin kahverengine dönüşmesini istemiyorsanız o zaman elmayı soyduğunuz gibi suya koyun ve hava ile ilişkisini kesin. Fakat sudan çıkardığınız zaman tekrardan koyulaşmaya başlayabilir. C vitaminleri kararmayı önleme de bir numaradırlar.

Elmanın kararan kısmına limon dökerseniz içerisinde C vitamini bulunduğu için taninin oksijen ile temasını önler ve kararma hızı da azalmış olur. Bu yüzden meyvelerin veya sebzelerin kararmaması için soyma işlemi yapıldıktan sonra hemen limon tuzu içeren suyun içerisine atın.

Bütün enzimler 75 derecelik bir sıcaklıkta etkisiz hale gelirler yani bir diğer yöntem ısıtmak oluyor. Kısacası sizler bu tarz sebze veya meyveleri haşladıktan sonra enzimlerin yapmış oldukları faaliyetler durur. Böylelikle herhangi bir olay görülmez.

Vermiş olduğumuz bu yöntemleri ve püf noktalara dikkat ederseniz sadece elmalarınız da değil sebzelerinizde de kararma görmezsiniz. Aslında bu kararma yüzünden birçok meyve ve sebze çöpe gidiyor. Bu makaleyi okuduktan sonra artık elmalarınız çöpe gitmeyecek.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir