AnaSayfa / Hayvanlar / En tatlı kediler ve resimleri

En tatlı kediler ve resimleri

En tatlı kedilerin resimlerini ve fotoğraflarını çok beğeneceksiniz. Daha önce kedi beslemeyenler, fotoları görünce fikrini değiştirecek!  Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal hesaplarınızdan sizlerde bu güzelim tatlı kedileri paylaşabilirsiniz.

Kediler genellikle küçük, tüylü. evcilleştirilmiş etobur memeli hayvanlardır.

İnsanlarla yakın arkadaşlık kuran ve tatlı hayvanlar aynı zamanda evi haşerelerden, böceklerden, çeşitli zararlılardan koruyabilme özelliğine sahiptirler.

Tıpkı diğer büyük kedigiller familyasında olduğu gibi ev kedilerinin de hızlı refleksi, sivri pençeleri ve avcı özellikleri bulunmaktadır. Küçük zararlıları dişleri ile öldürebilirler.

  • İnsanların duyamadığı zayıf sesleri rahatlıkla duyabilirler.
  • Karanlık olan sokaklarda gözleri iyi görür.
  • Koku alma duyuları insanlara göre çok daha güçlüdür.
  • Tek başlarına avlanırlar lakin evcil ve sosyal hayvanlardır. Kendisine has ses çıkarma ( Miyavlama, hırıltı ve tıslama) sesi vardır.
  • Çok fazla ürerler. Kontrollü bir şekilde üredikleri zaman kolayca çoğalabilmektedirler.
  • Eski Mısır’da kediler taparlardı. O zamanlar bile insanlar kedileri evcilleştirirlerdi. Mısır’da bir çok kedi heykeli ve simgesi görebilirsiniz.
  • Ö Sekizbinli yıllarda orta doğu ve Afrika’da yaban kedisi soyundan türedikleri 2007 yılında bir çalışma sonucunda ortaya konmuştur.

Dünyada yetmişten fazla kedi ırkı vardır. Bir çok ünlü organizasyonlar vasıtası ile bu sayı tescil edilmiştir. Amerika’daki IPCBA , 73 adet farklı kedi türünün bulunduğunu açıklamıştır. Yine ABD merkezli TICA ise 58 kedi türünün var olduğunu belirtmiştir.

EN TATLI KEDİLER

1 – American Bobtail

En hareketli, sevecen, akıllı ve tatlı kedilerin başında gelir. Kişiliklerini tanımlamak gerekirse tek bir kelime ‘’ Mükemmel’’ yeter!  Kedi severlerin favorilerindendir. Herkesin dikkatini kolaylıkla çekebilirler.

Kafa yapısı oldukça geniş, çenesi ise kuvvetlidir. Ayakları kısa ve kemik kısımları ise yoğundur. Kuyruğu ise esnek ve tıpkı ponpon gibidir yada bazen sivri uçlu olduğu görülmüştür.

2 – Ankara Kedisi (Angora)

Anayurdu ülkemizdir. İsmini Ankara’dan alır. Dünya çağında bilinen bir kedi ırkıdır. Eski uzun tüylü kedi ırklarından biri olarak tüm kaynaklarda belirtilir.

On sekizinci yüzyılda Avrupa’daki soylular tarafından çok sevilmiştir.  Fransız Saraylarının neredeye tümünde Ankara kedisi beslenirdi. Sevimli ve farklı göz rengi ile ilginç ve bir o kadar tatlı olan kedi cinsidir.

3. Birman

Hareketli, uslu, cana yakın ve oldukça tatlı bir kedi ırkıdır. Özellikle birmak kedisinin gözleri dikkat çekicidir ve insanda ayrı bir hayranlık uyandırır.

Tatlı yüz ifadesi ile diğer kedilerden kendini ayırır . Tüyleri çok uzun olduğundan dolayı bakımı dikkatli ve titiz bir şekilde yapılması tavsiye edilir.

4. Chartreux

Sesi oldukça yumuşaktır. Patileri adeta pamuk gibidir. Kendinden emin tavırları ve oyunculukları ile hayvan severlerin dikkatini çekmiştir.

Oyun esnasında ani pençe atabilir bu yüzden dikkatli olunması gerekir.

Çene gelişimine katkı sağlamak için düzenli bir şekilde et verilmesi önerilir. O kadar cana yakın ve tatlı bir kedi cinsidir ki; Onunla oynamaya doyum olmaz! Sürekli tüy bakımı yapmanız onu fazlası ile mutlu edecektir.

 

5. Chinchilla

Yumuşak sesi ve sakin yapısıyla ön plana çıkan bir kedidir. Çok güzel insanı rahatlatan bir sesi vardır.  Sürekli ilgi görmek ister ve bu ilgiyi asla karşılıksız bırakmaz.

Diğer kediler gibi sadakatsiz değil tıpkı bir köpek gibi sahibine sadıktır yani nankör değildir : ) Tatlı, sağlıklı ve dayanıklı bir kedidir.

6. Cymric

Karakter yapısını incelediğiniz zaman diğer kedilerden daha farklı ve geniş olduğunu göreceksiniz. Hareketli ve tatlı bir ırktır.

Sevecen bir kedi olduğundan dolayı insanlar tarafından çok sevilir ve adeta sizin baş tacınız sevgiliniz olur!  Yuvarlak bir kafa yapısına sahiptir ve kulakları küçüktür. Tüyleri ise oldukça yoğundur

7. Exotic Shorthair

Yumuk yüzü ile adeta tatlılığın simgesidir. İran kedisi ve Amerikan shorthair kırması bir cinstir. Tüyleri yumuşacıktır. En tatlı kediler listemizde 7. sırada yer alıyor.

 

8. Tiffanie Kedisi

Barışçıl, yumuşak Huylu, kibar, sevecen tanımlarını fazlası ile hak eden bir kedi türüdür. Hayvan severlerin gözdeleri arasında yer alır. Tatlı bir kedi beslemek istiyorsanız Tiffanie Kedisi tam size göre diyebilirim.

9. Snowshoe

Evcil, uyumlu, sahibine sadık, hareketli, sevimli ifadelerinin karşılığı ‘’snowshoe’’ kedisidir.  Ev yaşamına çok kısa süre içerisinde adapte olabilirler. Köpek, çocuk ve diğer petler ile çok iyi anlaşır. Sesi yumak ve melodiktir.

Sahibine olan sevgisini ve minnettarlığını anlatmak için sesler çıkarır, mırıldanır.

10. Pixie Bob Kedisi

İlk bakışta yaban kedisini andırır. Vahşi görünümlü olsa da, aslında tam bir sevimli, iyi kalpli ev kedisidir.  Zeki oldukları söylenir.

Otokontrolü çok iyidir.  Seyahat ederken size asla zorluk çıkarmaz. Arabanızla rahatlıkla bir yere seyahat edebilirsiniz.  Sahiplerine gereken vefayı gösterir.

11. İran Kedisi (Persian)

İran kedisi namı değer ‘’ Persian’’ olarak bilinen bu tür en çok tercih edilen ev kedisidir.  Akıllı, sevecen, ailesine düşkün, tatlı görünümüyle tüm gözler her daim onun üzerindedir. Bakımı diğer kedi türlerine oranla bir hayli meşakkatlidir.

Tüylerinin her gün fırçalanması gerekir.  İnsan sağlığı açısından tüyleri zararlı olduğundan dolayı, bağırsak problemlerine neden olabilir.

Tüylerini fırçalarken yumuşak fırça kullanmayı unutmayınız. Fırçalama işlemi sert ve hızlı olmamalı! Yumuşak bir şekilde nazikçe tüylerini fırçalamanız gerekir.

12. Sibirya Kedisi

Karakterleri tıpkı bir köpek gibidir. Diğer kediler gibi nankör değil, sahibine sadıktır. Barışçıl ve aynı zamanda sevecen bir karaktere sahip olduğundan dolayı çocuk ve diğer pet grupları ile rahatça anlaşabilir.

Yüksek yerlere tırmanmayı çok sever. Zeki, akıllı, sahibine düşkün bir türdür.  Çağırdığınız zaman gelir ve adını çok iyi bilir.

EN TATLI GÜZEL VE ŞİRİN KEDİLERİN RESİMLERİ

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir