AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Evde kolay mum nasıl yapılır?

Evde kolay mum nasıl yapılır?

Dekorasyon olarak günümüzde en çok tercih edilen ürünlerin başında mumlar gelir. Çok farklı desenleri , renkleri ve kokuları vardır. Bu yüzden her yerde rahatça mum bulabilirsiniz.

İsteyenler dışarıdan hazır almak yerine, evde kendi el emeği ile harika kokulu mumlar yapabilir. Malzemeleri ve nasıl yapıldığına dair bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler

– Mum Boyası

– 1 kg parafin

– 100 gr. Stearin

– Mum Fitili

– Koku için esanslar veya yağlar

Yapımı

Mumumuzu yapmak için ilk olarak parafini eritmemiz gerekiyor. Bu işlemi yapmak için her zaman kullanılmayan bir kap tercih etmeniz de fayda vardır.

Kısık ateşte parafini eritmeye alın ve erimeye başladığı zaman içine stearini ekleyin. İkisi de tamamen eriyecek homojen bir karışım olasıya kadar ocağın üstünde karıştırın.

Erime bittikten sonra istediğiniz renkteki mum boyasını ve esansı ekleyin. Malzemelerimizi ekledik ve homojen dağılımı sağlanması için burada karıştırma işlemini çok dikkatli ve özenle yapmamız gerek.

Mumumuz hem homojen oldu , hem de eridi şimdi uygun görmüş olduğunuz kalıplara dökün.

Genel olarak mum kalıpları seramik veya cam kaplar oluyor bunların yanında yumurta veya portakal kabuklarını da tercih edebilirsiniz bu sizin tercihiniz.

Karışımı kalıba dökmeden önce mum fitilini uygun şekilde tutun, öyle dökün.

Kalıplara döktüğümüz zaman oda sıcaklığında beklemesi gerek. Oda sıcaklığına geldiği zaman mumlarınızı buzdolabına alabilirsiniz ve mumlar tamamen donduğu zaman kullanıma hazır bir hale gelmiştir.

Evde Mum Yapımıyla İlgili Bilgiler

Hem parafin , hem de stearin oranını değiştirmeden miktar azaltılıp veya çoğaltılabilir bu şekilde de mum elde edebilirsiniz.

Eğer parafin ve stearin bulamazsanız,  bunların yerine evde bulunan yarım mumları tercih edebilirsiniz.

Mum fitili kullanmak istemeyenler varsa o halde pamuktan yapılmış olan iplikleri seçebilirler.

Mum boyası yerine pastel boya kullanabilir, tabi bunu uygulamak için mümkünse rendeleyerek veya küçük parçalar halinde eklenmesi gerekir.

Ekleme yapıldıktan sonra çok iyi bir şekilde karıştırılmalıdır. Hem çözünmesine , hem de homojen dağılımına dikkat edilmesi gerek.

Koku olarak esans kullanmıştık,  bu tamamen isteğe bağlıdır yani çiçek kokusu dışında isteyenler farklı kokularda esans veya yağlarda tercih edebilir. Bunların yanı sıra tercihe bağlı kokusuz mumlar ayrıca kullanılabilir.

Dışarıdan kimyasal olan mumları almak yerine evde çok basit bir şekilde hem kokulu , hem de kokusuz mumlara sahip olabilirsiniz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir