AnaSayfa / Biyografi / Galileo kısaca kimdir? Hayatı Ve Özeti

Galileo kısaca kimdir? Hayatı Ve Özeti

İtalyan fizikçi, gökbilimci ve aynı zamanda matematikçi olan Galileo, 15 şubat 1564 senesinde dünyaya gelmiş, Doğum yeri İtalya’nın Pisa kentidir. 8 ocak 1642 yılında ise hayata veda etmiştir.

Galileo ortaçağın bilim anlayışında devrim yaratmış bir filozoftur. Kutsal kitaplardan ve Aristoteles akımından şüphe duymuştur.

İlk olarak tıp eğitimi görmüş, ardından ilgisini felsefe ile matematiği yönlendirmiştir. 25 yaşına geldiği zaman matematik profesörü olmuştur.  Gencecik yaşına rağmen, hareket hakkında deneyler yaparak 1609 yılında yapılan basit bir teleskoptan esinlenerek daha kaliteli, üstün ve gelişmiş teleskoplar yapmıştır. Uzay hakkında daha önce kimsenin yapamadığı gözlemleri yapmıştır.

Hem kendisinin hem ise Copernicus’un benimsediği güneş merkezli evren kuramını benimseyerek bu yüzden Vatikan kilisesi tarafından yargılanmasına karar verilmiştir.

Yargılanmasının sebebi ise, kilisenin dünya merkezli evren anlayışını savunması ve Copernicus teorisinin dine aykırı olduğunu düşünmeleridir.

1614 yılında ilk yargılama süreci başlamıştır. Mahkemeden çıkan kararda; Galileo’nun fikirlerini ve görüşlerini yayması, öğretmesi tamamen yasaklanmıştır aynı zamanda 1632’de ise yazmış olduğu bir kitap yüzünden ömür boyu ev hapsine çarptırılmıştır.

Böylelikle yaşanan tüm süreç din ile bilim çatışmasının adeta bir sembolü haline gelmiştir.

Yaşı ilerleyen  Galileo körlük geçirmesine rağmen yazılarını yazmaya devam etti ve ardından 1638 senesinde ‘’ Hareket kanunları ve mekanik ilkeleri hakkında çalışma yaptı ve yayınladı.

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Newton çok kısaca hayatı bilgi ve (ÖZET)

Newton’un çok kısaca hayatı hakkında özet geçelim. – İngiltere / Woolsthrope’da 25 Aralık 1642 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir