AnaSayfa / Yaşama Dair / Gül Fidanı Nasıl Dikilir? Aşamaları Nelerdir?

Gül Fidanı Nasıl Dikilir? Aşamaları Nelerdir?

gul-fidani-nasil-ekilir
Gülfidanının yetiştirilmesi için yapımı zor şeylere gerek yok. Yapılması gereken şeyler; ekimin zamanında yapılması,  ekimin doğru şekilde yapılması ve korunması.

Ilıman bölgede yetiştirilecekse gül ekimi sonbahar aylarında yapılabilir.  Ancak kışın etkili ve çok soğuk olan bir yerdeyse ilkbaharda mart aylarında yapılması daha uygundur.

Gülfidanlarını silerken yaklaşık yarım metre civarlarında çukur açmamız gerekir.

Köklerin tamamı toprak altında kalmalıdır. Çukurun en dip kısmını çürümüş gübreli iyi, verimli toprakla doldurmamız bitkinin toprağa daha iyi şekilde tutunmasını ve sağlam olmasını sağlar.

Daha sonra fidan toprağa yerleştirilip üzeri kapatılabilir. Bundan sonra bolca sulamak gerekir. Güller geçirgen toprağı sever ve kesinlikle yapay gübre kullanmamalıdır. Çürümüş doğal gübre gülfidanları için en ideal seçimdir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Diş Ağrısı İçin Evde Neler yapılabilir?

• İlk adımda dişlerinizi fırçalayıp ağzın tümünü temizlemekle işe başlayabilirsiniz. Fırçalama ağızdaki bakteri ve asit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir