AnaSayfa / Tekno Beyin / Güneş Enerjisi ile Çalışan Araba Hakkında Bilgi

Güneş Enerjisi ile Çalışan Araba Hakkında Bilgi

gunes-enerjili-araba
Türkiye’de ilk olarak uşak üniversitesinde üretilen güneş enerjisi ile çalışan araba sistemleri gelecek olan teknolojiye ışık tutmaktadır. Bu arabalar gelecekte yakıt derdine son vermeyi amaçlamaktadır. Aracın üzerinden olan paneller sayesinde güneşten aldığı enerji ile hareket etmektedir.

Nasıl Çalışıyor

Arabanın üzerinde paneller bulunmaktadır. Bu panellere gelen güneş ışınları altında bulunan saf suyu ısıtmaktadır. Bu suyun ısınması çok uzunda değil çok kısada sürmemektedir. Isınan su buharlaşmaya başlayacaktır. Buhar basıncı oluşacağı için motor pistonlarını ittirmeye başlayacaktır.

Bu sistem aslında buharlı lokomotif trenleriyle hemen hemen aynıdır aslında. Fakat bu gücün kontrolü tabi ki şoförün kontrolü altında olacaktır.

Araçta bulunan gaz pedalı aslında sadece buhar kazanının kapağını açmaya ve kısmaya (kapamaya) yaramaktadır. Aracın yükünü hafifletmek için her şey düşünülmüştür bu araçta.

İdeal yolcu sayısı, yağlama sistemi, tekerlek yapıları. Araçlar şimdilik dünya üzerinde geliştirme aşamasındadır. Görüntü olarak şuanda hantal bir görüntüye sahip olan bu araçlar gittikçe gelişeceği tahmin edilmektedir. Gelecekte bu araçların kullanımı herkes için daha iyi olacağı kesin gözüyle bakılmaktadır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Telefonda ve tablette google play store nasıl güncellenir

Telefon ve tabletlerde fabrika ayarlarına geri dönünce bazen Google Play güncellemiyor ve eski sürümde kalıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir