AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Günlük Yoğurt Nasıl Yapılır

Günlük Yoğurt Nasıl Yapılır

Son zamanlar da insanlar sağlıklı beslenmeye özen göstermeye başladı. Hazır kullanım günümüzde çok yaygın fakat içerisinden birden fazla zararlı ve kimyasal madde bulunmaktadır.

Artık insanlar böyle hazır gıdalar yerine sağlıklı yiyeceklere başvurdu. Hazır gıdalardan ve zararlı etkilerden kaçmak doğru bir karardır.

Bunun için de yapılacak 2 temek şey bulunuyor bunlardan birincisi organik gıda satın almak veya evde kendimiz üretim yapmak oluyor.

Türk mutfağında ise yemeklerin yanına eşlik edilen en güzel gıdalardan birisi de yoğurttur. Yoğurt gıda sektöründe çokça satılanlar arasında yer alıyor.

Tabi hazır olan yoğurdun ne kadar faydası vardır orası biraz karışık bir durum. Yalnız kendiniz evde el emeğiniz ile yaparsanız o zaman faydası çok fazla olur.

İş böyle olunca da en çok merak edilen soru şu oluyor ‘ günlük yoğurt nasıl yapılır ? ‘ Aslında arkadaşlar yoğurt yapmak sandığınız kadar zor değil aksine çok kolaydır sadece bazı yöntemleri bilmeniz gerek.

Evde Kolayca Yoğurt Yapma

Yoğurt yapmaya başlamadan önce kullanacağınız malzemelerin organik olup olmadığını kontrol edin. Aksi halde organik olmasa hazır gıdalardan pekte bir farklı kalmaz boşuna yapmış olursunuz.

Süt ( Her zaman organik süt bulmaya çalışın derim bulamıyorsanız markalı olan günlük sütleri de kullanabilirsiniz. ) Maya olarak da yoğurt ( Mayalık olarak kullanacağınız yoğurtta organik olmalı. ) Son olarak da tereyağı. Önce 1 litre olan sütümüzü tencerede ısıtalım ve kaynayama bırakın.

Kaynama başlayınca ateşin altını kısın ve sütün 3/1  azalana kadar karıştırın. Bu noktada ocak kapalı olacak ve beklemeye bırakın. Yaklaşık 15 20 dakika kadar bekletin ve sonra süte parmağınızla dokunun sütün sıcaklığı çok yüksek olmamalı yani 5 – 6 saniye sonra elinizi yakması gerek.

Eğer bu şekilde oluyorsa o zaman mayalanmaya hazır hale gelmiştir. Şimdi bir yemek kaşığı yoğurdu kaseye koyun ve üzerine sütten birazcık döküp karıştırma işlemine başlayın.

İsteyenler bu sırada tuz veya şeker koyabilir isteğe bağlıdır. Karışım homojen haline gelesiye kadar karıştırmaya devam edin ve sonra karışımınızı sütün üzerine dökün.

Her yerin iyicene mayalanması için güzel bir şekilde karıştırılması gerek. Her şey bitti sıra geldi beklemeye. Benim sizlere önerim arkadaşlar 5 dereceye kadar ısıtılmış ve kapatılmış olan fırında 3 – 4 saat kadar bekletin ve sonra buzdolabınıza ilave edin.

Fırına koyarken ağzı açık olabilir , fakat buzdolabına koyarken ağzı kesinlikle kapalı olmalıdır. Mayalanma esnasında ağzını kesinlikle kapatmayın , kapatırsanız yoğurdunuz da sulanmalar meydana gelir.

Buzdolabımıza koymuştuk oradan yarım gün boyunca bekleyin ve yoğurdunuz  bu şekilde hazır hale gelecektir. İşte bu sayede tam bir organik yoğurt yapmış oluyoruz afiyetle yiyebilir tam besini alabilirsiniz.

Artık Günlük Yoğurt Yapımını Öğrendiniz

Görmüş olduğunuz gibi evde çok kolay bir şekilde besin değeri yüksek organik yoğurt yapabiliyoruz. Yemeklerin yanında çokça kullandığımız bu yoğurtları sizler de evinizde bu şekilde yapabilirsiniz.

Eğer yapamıyorsanız müsait değilseniz o zaman hazır alabilirsiniz fakat hazır alırken de her zaman son kullanma tarihine bakın ve marka olanları almanızı öneriyoruz.

Evde 40 45 dakika bir uğraş vererek böyle bir yoğurda sahip olduk. Vermiş olduğum rakamlar değişebilir bu tencerenin büyüklüğüne bağlıdır. Yani örneğin 2 yemek kaşığı bir yoğurt ile 2 litre sütü mayalayabilirsiniz bunun gibi.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir