AnaSayfa / Dini / Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kısaca

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kısaca

Gusül “gasl” sözcüğünden türemiştir. Gasl yıkanmak anlamına gelir. Gusül tüm bedenin yıkanmasını ifade eden bir terimdir. Gusül’ün bir diğer anlamı ise boy abdestidir.

Boy abdesti denilmesinin nedeni ise bedenin baştan aşağı yıkanmasını ifade etmektedir. Gusül abdestini namaz abdestinden ayıran bazı özellikler vardır.

Bu özelliklerden biri de gusül abdestinin her durumda gerekli olmamasıdır. Namaz abdesti 5 vakit için günlük olarak gereklidir. Fakat gusül abdesti cünüplük ya da hayz durumlarında söz konusudur.

Gusül Abdesti Nasıl alınır

Gusül abdesti almak için öncelikle niyet etmek gerekir. Yapılan niyette gusül abdesti alınacağı ifade edilir. Gusül abdestinde daha sonra eller bileklere kadar yıkanır.

Burada bir sayıya uyma zorunluluğu yoktur. Gusül abdestinde ağız ve burna geçilmeden önce edep yerinin temizlenmesi gerekir.

Kadınlarda adet bitiminden sonra gusül abdesti alınmalıdır. Bu nedenle gusül abdesti alınırken ellerin bileklere kadar yıkanmasından sonra edep yerlerinin çok iyi bir şekilde temizlenmesi önemlidir.

Daha sonra gusül abdestinde sağ ele su alınır ve gargara yapılmak üzere ağız 3 defa çalkalanır. Daha sonra 3 defa burun yıkanmalıdır.

Daha sonra sıra namaz abdesti şeklinde deva eder. Son olarak ayaklar yıkandıktan sonra gusül abdestinde baştan aşağı su dökülür.

Baştan aşağı su döküldükten sonra üç defa sağa ve üç defa sola olmak üzere omuzlara su tutulur ve tüm vücut ovalayarak temizlenir.

Burada amaç iğne ucu kadar kuru bir yerin kalmamasıdır. Bu nedenle gusül abdesti için bol su kullanılmalıdır.

Gusül Gerektiren Durumlar

Gusülün en çok gerekli odluğu durumlardan biri cünüplük halidir. Cinsel birliktelik ya da istimna sonucunda meninin vücuttan şehvet ile çıkması durumunda gusül gereklidir.

Bunun yanı sıra kadınlarda aylık olarak meydana gelen adet dönemleri bitiminde de gusül abdestinin alınması önemlidir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir